Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Igen, már megint én...
Ma is tapasztalható némi tropó egész nap, reggel igen erős volt, úgyhogy most először sikerült befognom a csávolyi C muxot a C68 csatornán. Estére ismét nagyon felerősödött a terjedés: analógban mindent vernek a románok és a bosnyákok: új vételként megemlítem a BHT1 adását a C46 csatornán. Digitálisban még irányba se kell állítani, jön Szentes, Csávoly, Pécs. A horvátok már problémásabbak nem meglepő módon román zavarás miatt.
Üdv: Győzi
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

M.Győzi írta:Igen, már megint én...
Ma is tapasztalható némi tropó egész nap, reggel igen erős volt, ....
Mi az a "TROPÓ" ???
Jó lenne néhány alapfogalmat tisztába tenni.
- A megbízható vétel határa átlagos teljesítményű gerincadók tekintetében, kb. 150 km, azaz e vételi távolság áthidalása normál tetőantennával nem számít távolsági tévé-vételnek, pláne nem tv-dx-nek. Nem ez a tv-amatőrök igazi vadászterülete!.
- A megbízható vételi területen túl még kb. 200-350 km távolságig is előfordulhatnak televízió és rádió URH vételek, bár nem állandó jelleggel, s az időjárási viszonyok által erősen befolyásolt, "hullámzó minőségben", mivel ekkora vételi távolságnál már jelentős az ún. "fading", azaz a térerő ingadozás. Az ilyen nagyobb vételi távolságok áthidalására már nagy teljesítményű tetőantennák, antennacsoportok, kis zajú erősítők, stb. kellenek, s meghatározóak a vételi hely földrajzi adottságai és a meterológia viszonyok is. Na itt kezdenek "bejönni" a képbe az ún. "tv-amatőrök"!
- A földünket körülvevő troposzféra alsó rétegeinek állapota jelentősen befolyásolhatja a valóban nagytávolságú vételeket, így a troposzférikus terjedés kihasználásával, annak segítségével, 600-800 km távolságú vételek is előfordulhatnak bármely tv-sávban.
- Az ionoszférikus Es, F1 és F2 légköri rétegek ionkoncentrációja, valamint a "napfolt tevékenységek" megerősödése elősegítheti az igen nagy távolságú (TV-DX!) tv-vételeket a VHF-I. tv-sávban. Az e rétegekről törtévő jelvisszaverősések során során, 1000-3000 km távolságú adóállomásokról kiinduló jelek verődhetnek vissza, s ideális légköri állapot esetén előfordulhat "kétszeres", sőtt igen ritkán háromszoros (távolságú) visszaverődés is.
Üdv.:
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Üdv Mihály!

Köszönöm a definíciók összefoglalását; tisztában vagyok a fogalmak lényegével.
Valóban nem számít DX-nek az általam felsorolt adók vétele; analógban természetes volt Szeged, Szentes, Csávoly vagy akár Pécs vétele, de a digitális TV már más dolog. Hogy troposzférikus terjedés alakult ki, az is biztos, mert normális körülmények között nem vehető a szentesi C mux a C60-on 180 fokkal elforgatva, főleg, hogy analóg adás is jelen van az adott csatornán, mint ahogy az sem hétköznapi, hogy néhány román adás semlegesíti az azonos frekvencián jelenlévő szerb adásokat, amik még egy darab dróttal is foghatók. Szóval, abban megegyezhetünk, hogy ez nem komoly vadászat, de terjedés az volt rendesen.
Üdv: Győzi
chucky
Hozzászólások: 762
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,

Úgy gondolom DVB-T vétel esetében valóban picit átértékelendő a DX fogalma. Hisz míg analóg adások tekintetében egy hangyás, rossz minőségű vétel is eredménynek számított, addig digitális vétel esetén kell egy bizonyos térerő, hogy képet tudjon összerakni a vevőkészülék, vagy egyátalán lockolni tudjon.
Így lehetséges, hogy a korábban 200-300km-ről vehető analóg adások helyén sugárzó digitális adókat már nem lehet vételezni ugyanazzal az antennával.
Jó példa erre, hogy analógban számos esetben sikerült élvezhető képet kapnom a horvát, vagy osztrák adókról, viszont digitálisan még egyszer sem sikerült megfogni őket.

Szabolcs
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

chucky írta:Úgy gondolom DVB-T vétel esetében valóban picit átértékelendő a DX fogalma. ....
Csak megemlíteném pld. Szilárd Barátunk, ismert cseh, német, francia DVB-T vételeit, na azok valóban troposzférikus terjedések voltak a javából. De pld. Bácsföldvárról Szeged, Szentes, Csávoly vagy akár Pécsi adóknak akár analóg, akár digitális vétele nem igényel troposzférikus légköri állapotokat, ahhoz egészen egyszerűbb körülmények, kellő nyereségű tetőantenna, esetleg egy kiszajú erősítő kell. Pont.! és kész! Természetesen a közvetlen "meteorológiai adatok" nem mellékesek, azok időnként jócskán besegíthetnek az időszakibb jó vételi lehetőségekbe, de az nem "tropo"!

Üdv.:
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
csadam
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.08.20. 19:00
Tartózkodási hely: Pápa
Vételi telephely: Pápa
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: csadam »

Szép napot mindenkinek!
Az egész "tropó-nem tropó" ügyhöz annyi a kérdésem, hogy ha sikerül fognom az alapból nem fogható FM 93.6 Kossuthot Siófokról vagy a szintén alapból nem fogható 92.9 Arabellát Bécsből, akkor az sem tropó? (vagy a grazi 107.5 Kronehit és még sorolhatnám...)
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

ING-SAT írta: Természetesen a közvetlen "meteorológiai adatok" nem mellékesek, azok időnként jócskán besegíthetnek az időszakibb jó vételi lehetőségekbe, de az nem "tropo"!
Üdv.:
Sziasztok!

Csadam, olvasd el figyelmesen, mit írt Mihály, főleg az idézett részt. Persze, a közeli, normál körülmények közt nem fogható adók időszakos elérhetősége is a troposzféra állapotától függ. A "tropospheric Ducting eXtra", azaz a csak "tropó"-nak rövidített jelenség itt a Klubban azért nem egészen erről szól.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
csadam
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.08.20. 19:00
Tartózkodási hely: Pápa
Vételi telephely: Pápa
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: csadam »

Igen, efelett átsiklottam és megértettem. Köszönöm, Szilárd! Utólag is elnézést kérek a figyelmetlenségem miatt!
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Én is elnézést kérek; most újból átolvastam és világos, milyen hibába estem, amikor a tropó fogalmát próbáltam (tévesen) meghatározni. Szóval nálam egy kis meteorológiai közbeszólás okoz jobb-rosszabb vételt bizonyos időközönként. Akkor például Kékes vagy Nagykanizsa, illetve Kabhegy vétele már inkább tropó eredménye lehet, bár az sem igazi dx, mert még a 300 km távolságot sem lépi át.
És igen, most kiválasztottam a szerintem legmegfelelőbb antennát a magyar digitális vételekhez és az eredmény nem marad el - úgy látszik, de még tesztelés alatt áll.
Még egyszer elnézést az okozott galibáért. :(
Üdv: Győzi
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!
A Román (RTV) adását rendeszeres szoktam fogni a Ch-36-on.Az elmult napok ködös párás időjárásának köszönhetően (2013.11.18.)Több csatornán is sikerült a vétel. Ch-27 , 35 , 36 , 52 , 53 .Sajnos a változó képminőség miatt nem sikerült mindegyikről fotót készitenem.
Kép
Válasz küldése