DVB-T mûsorsugárzás Szlovákiában.

Földi digitális TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
f12f8
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.03. 10:47
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás

Re: TV-DX

Hozzászólás Szerző: f12f8 »

podapu írta:Szia.

Bár nálam lenne ilyen kicsi lefedettség nem lenne sok gondom a Szlovák dvb-t vétellel. Jóval túl vagyok minden vételi határon még is legalább heti 3 alkalommal látom az adásukat, fõleg esténként.
A nagyobb távolságú vétel alapja hogy az antennád kiemelkedjen a környezetedbõl és valamennyi rálátásod legyen az adóra. Így lehet esélyed. Ha még mindig a padláson van az antennád akkor kár kísérletezni mert abból soha nem lesz távolsági vételed. Nem kell azonnal nagy értékeket befektetni árboc építésre. Elõször próbáld ki a tetõ fölött egy 2-3m magasságban hogy mi a változás arra még egy 5X5-ös farigli vagy cserépléc is megfelel, ha jobb a vétel lehet az árbocon gondolkodni.

Üdv.: podapu
Tetõn próbáltam, 2 méteres árbócon 1-es jel szintet produkállt néha felugrott a jelszint 4-re, de rögtön vissza 1-re, nem tudom mi lehet a gond, hogy nem ment följebb a jelszintem.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

tvdx

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia.

Igen a táv gyógyítás hátránya hogy ritkán válik be. :) De néha elõfordul hogy el látogatok Abasárra. Ígérem ha arra járok felkereslek mivel útba esik Jászárokszállás.

Üdv. podapu :)
f12f8
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.03. 10:47
Tartózkodási hely: Jászárokszállás
Vételi telephely: Jászárokszállás

Re: tvdx

Hozzászólás Szerző: f12f8 »

Üdv

A képen az antennám vertikális elhelyezése látható kérdésem az hogy mi a különbség köztük? okoz-e vétel romlást ha a x el áthúzott módon van felszerelve (velem ugyanis ez történt)

http://kepfeltoltes.hu/111205/ant_www.k ... es.hu_.jpg


Kép
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: tvdx

Hozzászólás Szerző: podapu »

f12f8 írta:Üdv

A képen az antennám vertikális elhelyezése látható kérdésem az hogy mi a különbség köztük? okoz-e vétel romlást ha a x el áthúzott módon van felszerelve (velem ugyanis ez történt)

http://kepfeltoltes.hu/111205/ant_www.k ... es.hu_.jpg

Kép
Szia.

A képnek akkor lenne értelme hogy ha a tartó árboc is a képre lenne rajzolva. Ha az antennát az árboc jobb oldalán helyezed el akkor a 9/1 kép a jó,ha a bal oldalán akkor a 9/2 kép. De mi van akkor hogy ha az antennát a tartó rúd elõtt helyezed el, semmi! Ha az antennád jól van összerakva akkor mindegy melyik oldalra fordítod el. Nem egyértelmû a kép, lehet hogy a dipól felszerelésére utal, ha csak a függõleges helyzetet vesszük figyelembe.

Üdv. podapu
eagle2
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2011.12.17. 02:17
Tartózkodási hely: Budapest
Vételi telephely: Budapest

dvbt

Hozzászólás Szerző: eagle2 »

budán csak pozsony (27,56) és poprád (54ch) jön, oriási ingadozással
van-e az lg tvk-nél érzékenyebb dvbt-vevö ?
milyen tranzisztorbol lehet a legjobb jel-zaj viszonyu erösitöt épiteni ?(bfr520,bfg67,bfp420 ??)
épitett-e valaki kifejezetten a 21-es csatornára yagi antennát ?
egy 15-20 elemes yagi a 21-25ös csatornákra szignifikánsan jobb-e mint a nagylepke vagy más szélessávu , 480 Mhzen ?
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Yagi

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok, szia Eagle2!

Én is építettem több csatornaantennát (pl. a 28-as, 36-os, 56-os csatornára), és még a 28-on is sokkal jobb vételt lehetett elérni vele, mint a szélessávú antennákkal, nemhogy még alacsonyabb frekin. Hajdú Mihály könyvébõl építettem, igaz, a 30 elemes kivitelt, az kb. 18,5 dB (nem dBi), és még a 20 elemes is 16,5 dB körül van. Szerintem érdemes megépíteni a 21-esre. Hátránya, hogy az adott csatornán kívül nem nyújt érdemleges teljesítményt.
Többiek mit gondolnak a kérdésrõl?

Most egy 43 elemes, 6 méteres yagit tesztelek, ezt a 32-36-os csatornacsoportra készítettem, irdatlan jó a nyeresége, és nagyon kicsi a nyílásszöge, majd kiderül, hogy DX-re alkalmas-e. Mármint, hogy megtalálhatók-e vele terjedéskor a távoli, kis térerejû adók, vagy a kis nyílásszög miatt éppen nem.

Erõsítõ kérdésében nem tudok tanácsot adni, nem építettem nagy precízséget igénylõ UHF-erõsítõt. Nagy nyereségû, kis zajú (akár csatorna) erõsítõket viszont kapni lehet, néhány ezer forintért is már.
Szerintem érdemesebb ezeket tesztelni, ezek közül is az 1 dB zajszint körülieket.

Tuner ügyben biztosan kapsz a fórumról érdekes véleményeket. :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: dvbt

Hozzászólás Szerző: podapu »

eagle2 írta:budán csak pozsony (27,56) és poprád (54ch) jön, oriási ingadozással
van-e az lg tvk-nél érzékenyebb dvbt-vevö ?
milyen tranzisztorbol lehet a legjobb jel-zaj viszonyu erösitöt épiteni ?(bfr520,bfg67,bfp420 ??)
épitett-e valaki kifejezetten a 21-es csatornára yagi antennát ?
egy 15-20 elemes yagi a 21-25ös csatornákra szignifikánsan jobb-e mint a nagylepke vagy más szélessávu , 480 Mhzen ?
Szia. eagle2

A hozzászólást itt találod meg.
Antennák DVB-T vételhez (kérdések, tapasztalatok).

Üdv.: podapu
Avatar
hg1dbt
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2008.10.03. 16:55
Tartózkodási hely: Gyõr
Vételi telephely: Gyõr

Hozzászólás Szerző: hg1dbt »

Sziasztok!

Elindult a szlovák közszolgálati MUX-ban az STV1 adása HD-minõségben.
Igy a MUX tartalma STV1,STV1HD,STV2 lett.
Több rádiót is inditottak ugyanebben a MUX-ban.
Az újnak nincs párja!
Üdv:Tibi
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: DVB-T mûsorsugárzás Szlovákiában.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Hétvégét Pannonhalmán töltöttem, szombat este felmértem a "helyi" DVB-T vételi lehetőségeket is. Antennám egy alulemez elé épített kettős Quad hurok ( http://cbdx.ham.hu/szl_activation/pix_%20046.jpg - "sötét alak" az antenna társaságában én volnék bő 10 évvel ezelőtt :) ), vevő egy Promax mérőtv. A vételi hely egy családi házban, beltéren volt a N47°32'59.909" E17°46'5.722" földrajzi koordinátán.

Szlovák vétel több csatornán is kiváló (analóg is az volt), számokban:
csatorna: jelszint: BER (Viterbi hibajavítás után):
21V MUX2 68dBuV jobb, mint 10E-7 (kiváló)
27V MUX3 57dBuV jobb, mint 10E-7 (kiváló)
48V MUX3 72dBuV jobb, mint 10E-7 (kiváló)
52V MUX2 56dBuV jobb, mint 10E-7 (kiváló)
54V Nyitricki 46dBuV 6E-4 (kép blokkosodik, de folyamatos)
56V MUX2 57dBuV jobb, mint 10E-7 (kiváló)

Továbbá, az 57V csatornán északi irányból jön még egy digitális stream, de ezt zavarja a kabhegyi analóg RTLKlub, a vevőm jelezte, hogy a DVB-T jelet talált, de feltehetően a zavar miatt nem "lockol"-t. Sajnos a szobában nem sikerült megfelelő pozíciót találni a vételhez.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: DVB-T mûsorsugárzás Szlovákiában.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
Újra fenn van a rendszerem a forgatón, egy új vételt sikerült azonnal elérnem, mégpedig Pozsonyból, az 55-ös csatin, V-polárban: ZSTV-mux, tartalma: ZSTV (csak info program), TA3 (érdekes, hogy még mindig megy a 39 H-n az analóg TA3 is), Noé TV, és egy Reserved nevű, üres programhely. Az adó 1 kW-os (???), mégis kockásodás nélkül, 28% jelerősséggel és 100% jelminőséggel fogható 60 km-ről.
Jó vételt, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése