TV-DX a VHF-I. sávban.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TV-DX

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

podapu írta:Sziasztok.
Kérnék egy kis segítséget.
Ez a 2 kép még 1977-es felvétel,
Szia Gyuri!

A pontos vételi idõpont (nap, óra, perc) és a frekvencia (csatorna) ismerete nélkül kellõ bizonyossággal nagyon nehezen lehet megállapítani a két hivatkozott fotód „honosságát”, de:
A PM5540 típusú Philips elektronikus tesztábrát használta ugyan pld. Dánia az E.3, míg Hollandia az E.4. csatornán, de ez már nem fordulhatott elõ a 1970-es évek második felében, mert akkor már „mást használtak”!. Az általad jelzett 1977-es évben (és vételi irányban) ezt már valószínûleg csak a Dubai (UAE) Deira állomása használta az E.2. csatornán. A második, két csillagos zászlós fotó, származhatott Egyiptomból is, mivel ebben az idõben adáskezdéskor használták ezt a zászlós megjelenítést, s az E.2. csatornán volt is Egyiptomnak egy kis teljesítményû állomása, de ennek pontos helyét nem ismerem. Szíriának viszont (ismereteim szerint) csak az E.3. és E.4. csatornán voltak állomásai a VHF-I. "DX-sávban" abban az idõben. Mindezek mellett a Dubai és az Egyiptomi vételek jobban egy irányba is esnének, ami növelheti az esélyt azonos idõben egy ilyen irányú vétel tekintetében is.

Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TVDX

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szevasz Mihály.

Még egy azonosítás,de errõl van feljegyzésem is.Az AFTV-VIEWING felirattal a C3 csatornán 1985.07.21. 12:10-13:05ig Adáskezdés 12:18-kor.

Kép

Kép

Mivel ez egy Amerikai csatorna,nem hiszem hogy el jutott volna eddig!
Feltételezem hogy esetleg valamelyik,Európában állomásozó amerikai támaszpont valami Tv csatornája volt. Tudsz errõl valamit?
Ígérem többet nem háborgatlak efféle kérésekkel!
Elõre is köszönöm. Gyuri
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 967
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

Szia Gyuri !

Amit láttál, az az "AFTV" adása Iraklion -ból (Görögország, Kréta szigete).
A szigetén állomásozó USA haderõ TV adása.
Az adó az "A2" csatornán sugároz (-ott).
Te E3 -nak nézted, de íme a freki adatok:
A2 = 55,25/59,75 MHz
E3 = 55,25/60,75 MHz

Az eltérõ Hz miatt a képernyõ tetején és alján keskeny fekete csík szokott látszani, ill. esetenként nehezebb volt a képet szinkronizálni...
Az adó egyébként nem számított nagyon ritka vételnek nálunk.

Üdv: Feri
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TVDX

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

podapu írta:Szevasz Mihály.
Még egy azonosítás, de errõl van feljegyzésem is. Az AFTV-VIEWING felirattal a C3 csatornán Tudsz errõl valamit?
Szia Gyuri!
Amíg írtam a választ, addig arra már meg is érkezett Kocsis Feritõl a kimerítõ szak-infó, ami teljes egészében megegyezik azzal amit éppen megírtam, ezért nem duplázok. Viszont gratulálok az amerikai AFTV vételedhez Iraklionból az A2 csatornán.
Vitázni nem szeretnék Ferivel e témában, de azért nem volt az olyan "minden napos" vétel, elég ritkán sikerült e programot (állomást) befogni, fõleg úgy hogy értékelhetõ fotó is készülhessen róla!
Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TVDX

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Köszönöm a segítséget,a sejtésem jó volt de magam se gondoltam hogy egy Ilyen távoli adó.A képpel valóban gondom volt, a colorion tv-men nem állt meg a kép.
Mivel most is digitalizálom a képeket,teljesen kivilágosítottam a felvételt hogy lássátok milyen tv-n néztem, szerintem felismeritek!!

Kép

Ezen a kis tv-én állt a kép.

Kép

Ha nem volt lehúzva a redõny ilyen volt a felvétel.Csak olyenkor tükrözõdött az ablak a tv-ben,fõleg délelõtt.

Köszönöm a segítséget!
Avatar
Kocsis Ferenc
Site Admin
Hozzászólások: 967
Csatlakozott: 2008.09.15. 18:19
Tartózkodási hely: Fertőd
Vételi telephely: Fertőd
Kapcsolat:

Válasz: TVDX

Hozzászólás Szerző: Kocsis Ferenc »

ING-SAT írta:Vitázni nem szeretnék Ferivel e témában, de azért nem volt az olyan "minden napos" vétel, elég ritkán sikerült e programot (állomást) befogni, fõleg úgy hogy értékelhetõ fotó is készülhessen róla!
Szia Misi!
Ebben igazat adok. Én azokban az években nyaranta több alkalommal vettem ezt az adót (minden nyáron). Emiatt is írttam: nem számított nagyon ritka vételnek. Lehet, hogy nem a legjobb megfogalmazást használtam...
Ez azonban mit sem változtat Gyuri sikerén, hiszen nem valószínû, hogy túl sokan lennénk, aki Iraklion vételével büszkélkedhetnek.
...még akkor is, ha az ismert okok miatt nem érkezhetett meg az áhított QSL lap.

Üdv: Feri
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: TVDX

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

podapu írta:Mivel most is digitalizálom a képeket, teljesen kivilágosítottam a felvételt hogy lássátok milyen tv-n néztem, szerintem felismeritek!!
Szia Gyuri!

A COLORION, azaz az ORION 1450 tip. "PAL"-osított tv-készülékbõl nekem is van még, s a 35 év távlatából még ma is mûködõ képes készülék. A mai tv-készülékek ennek töredékét sem tudják. A konditeremben használom jelenleg is, egy-egy híradó megnézéséig, amíg nyúzom magam. Egy videóval összekapcsolva a "tuner kapcitása" jól felbõvíthetõ s az egész kábeltévés szolgáltatási csomag így már beállítható, s nézhetõ rajta.

Üdv.: Mihály
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

A hazai TV-DX amatõröket-, az általuk elért vételi eredményeket bemutató írásaim körében most az 1949-es születésû Horváth János (nick nevén: régimotoros) amatõrtársunk munkásságát ismertetném. János még Nagykanizsán lett az Yagi antennák szerelmese, ahol a TV-szerelõ édesapjával szerelgették ezeket az antennákat is, és így megismerte a Kanizsa közeli Horvát-, és Szlovén tv-vételi lehetõségeket, majd nõsülése után, 1975-tõl a Szolnok közeli, Zagyvarékason kezdte el az "igazi" TV-DX amatõrködését. A tv-amatõrködéséhez (antennaerõsítõkkel "megtámogatott") elsõsorban Yagi antennákat használt, fix-, és forgatható üzemmódban is. Amatõrködése alatt mint egy 20 ország azonosított vételét érte el.
Évtizeddel késõbb "beköltözött" Szolnokra, s most ott a Sat-DX-nek hódol, és azon kevesek közé tartozik, akik eredményesek még a nyugati 58 fok (Intelsat 9) mûholdpozíció vételével is. Horváth János már tagja volt a Szélig Gyula által vezetett, 1976-1978 között aktívan mûködõ, "elsõ" Magyar TV-DX Klubnak is, de tagja lett a tíz éve, 1999. november 2.-án újra-alapított Magyar Sat TV-DX Klubnak is! János a régi TV-DX csemegék, vételi fotók megõrzése terén azonban nem volt ilyen szerencsés, hisz egy alkalommal (még a 70-es évek közepén) egy kiállításra gyûjtötte össze, és küldte meg a legsikeresebb, legjobb minõségû vételi fotóit, majd a 70-es évek végén még egy vállogatott fotósort küldött meg a Radiótechnikának is, de az álta írt beszámoló a lapban nem jelent meg (mivel akkoriban halt meg az e témakör felelõs szerkesztõje Kisvölcsei András), de a fotóit sem küldték vissza számára egyik helyrõl sem. Így most 30 év távlatából, a még fellelt "maradékból" vállogattam össze egy csokorra valót, amelyek egyes esetekben, nem a legjobb minõségûek, de hûen tükrözik az akkori évek eredményeit, fotózásunk hiányosságait, ill. a képek sk. elõhívásának rögös útjait is. Sajnos a tv-vételek fotózásáról készült filmek már nem állnak rendelkezésére, így az írásomat megelõzõen, nem volt lehetõség a legjobb felvételek ismételt "elõhívatására sem. Ezért az egyes fotók minõségét ennek megfelelõen értékelje a kedves olvasó!
Akkor jöjjenek azok a vételi eredmények, vételi fotók, országonként, ABC sorrendben: [Megjegyzés: Horváth Jánosnak a TV-DX-elése során több tv-társaságtól is sikerült begyûjtenie ún. QSL lapokat, ill. QSL leveleket, melyek e Fórum keretében (a QSL lapok topikjában) már bemutatásra kerültek.]


Ausztria VHF és UHF sávú (FS1 és FS2) vétele:

Nyugati szomszédunk tv-programjainak vétele során János legjobb minõségben a bécsi (Kahlemberg) és a gráci (Schöckl) adásait fogta (370 km) a Zagyvarékasi QTH-ján. Bécs (330 km) az I. programot (FS 1) a CCIR (továbbiakban: E.) 5., és Graz az E.7. csatornán, míg a II. programot (FS 2) Bécs az E.24., míg Graz az E.23. csatornán adta (adja). A magyar gerincadói hálózat (Kékes, Budapest, valamint a szlovák Besztercebánya: OIRT.7.) zavaró hatásai miatt az osztrák 1. programot bécsbõl, míg a ORF 2. programját "legjobb minõségben", Grácból vette. Természetesen alkalmanként, az ún. "jó terjedési idõszakban" további osztrák tv-adók vételével (pld.: Jauerling E.2A. ill. E.21., Semmering: E.10. ill. E.36. stb.) is sikeres volt, de ezek csak idõszaki vételnek voltak tekinthetõk. Az 1970-es években, az adáskezdést megelõzõen használta még az osztrák televízió az ún. T.05 (Telefunken) típusú fekete-fehér monoszkóp ábrát is, míg a 80-as évektõl lényegében egyeduralkodóvá vált a Philips PM5544 típusú, színes, elektrónikus tesztábrájának használata, mely beállítóábrákat egyébként az ORF FS 1 ill. ORF FS 2 felirattal láttak el. A legkorábbi vételi idõszakában János a Telefunken típusú monoszkóp ábrát még "sima" ORF felirattal is vette. Az osztrák vételeibõl az alábbiakban néhány teszt ábra fotóját mutatnám be:

Kép.Kép

Kép.Kép


Belgium (RTBF) vétele:

A belgiumi vételek viszonylag ritkábban voltak azonosíthatók Jánosnál, legtöbbször, legjobb minõségben a francia nyelven sugárzó Liege állomást vette az E.3. csatornán, amely az RTBF elsõ programját adta. Ritkábban, de azért néhány alkalommal, "gyöngébb minõségben" vette az E.2. csatornán, a belga nyelvû, BRT-1 programját is, és e vételek során a BRT, ill. BRT-1 felirattal vette az alkalmazott PM5544 típusú elektronikus tesztábrájukat.

Kép


Csehszlovákia (Szlovákia) (CST) VHF-UHF vétele:

A Csehszlovákiai vételek során a Cseh-Morva országrész programjait csak alkalmanként, míg a Szlováki tv-adók egész sorát fogta, stabil, jó minõségben. Legjobb minõségben a besztercabányai (Banska Bystrica) adót vette (190 km), ahol az 1. programnál az SH, vagy 07-SH (Suchá Hora), míg a 2. programnál az SH-32 azonosító felirattal vette az alkalmazott ún. "Csehszlovák, EZO típusú" tesztábrákat. Közel hasonlóan jó minõségben vette a QTH-jától 210 km-re lévõ Poprádról (Králova Hola) sugározott 1. és 2. programot is, a hol a 05-KH, illetve a 30-KH felirattal adták az Ezo típusú fekete-fehér tesztábrákat, míg Kassa (Dubnik) esetében a 06-DU, ill. a 25-DU felirattal vette (190 km) ezeket e tesztábrákat, ahol a számok a vételi csatorna számára-, míg a betû jelölés az adóállomás helyére vonazkozott. A szlovák 2. programot igen gyakran, szinte állandó jelleggel venni tudta még János a pozsonyi (Bratislava-Kamzik) adóállomásról is (250 km), amely állomás a 27-KA felirattal adta az Ezo tesztábráját. Amíg a gyakran vett Ezo típusú tesztábra fekete-fehér formátumú volt, addig a színes adások rendszeressé vállása után a Szlovák Televízió is bevezette az ún. PM5544 típusú tesztábra alkalmazását is, amely során az adáskezdéseket megelõzõen azt a CST BRATISLAVA felirattal adták, majd késõbb a CST felirat helyén a program számra vonatkozó megjelölést is alkalmaztak. A nagyszámú szlovák tv-vételébõl származó tesztábrái közül egy kis csokorra valót vállogattam össze az alábbiak szerint:

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép


Dánia (DR) vétele:

A Dán TV vételei nem tartoztak a ritkaságok közé Jánosnál, az E.3. csatornán Funen, míg az E.4. csatornán Copenhagen állomásokról vette azt jó egy néhány alkalommal, amely során az adóállomások a DR DANMARK feliratú PM5544 típusú tesztábrát sugározták.

Kép.Kép

Finnország (YLE) vétele:

A Finn Televízió a gyakori vétek közé sorolható, így Horváth János is gyakran vette az E.2. csatornán, továbbá az E.3. (Tervola) és az E.4. csatornán Vuokatti állomásról. Az E.2. csatornán történõ TV-DX vételek érdekessége, hogy e csatornán úgy az 1. (Taivalkoski), mint a 2. (Tampere) finn programot is venni lehetett, s egy ideig az elkülönült azonosításuk nehézségekbe ütközött. Amíg az 1970-es évek végén leggyakrabban a YLEISRADIO, majd a YLE HLKI feliratú, FuBK típusú (színes) elektrónikus tesztábrát alkalmazták, addig a 80-as években már a YLE TV1, ill. a YLE TV2 felirattal lehetett elcsípni ezeket a típusú beállító tesztábrákat.

Kép


Hollandia (PTT NED) vétele:

Jónéhány alkalommal sikeresen, de változó minõségben vette János a Holland Televízió adását is az E.4. csatornán, Lopik (Ijsselstein) állomásról. E vételek során leggyakrabban a PTT NED 1 feliratú PM5544 típusú beállító ábrát vett, de "találkozott" NEDERLAND 1 feliratozású PM tesztábrával is.

Kép.Kép


Jordánia (JRT) vétele:

A Közel-keleti "arab világból" (fõleg az E.3. csatotrnán) több vétele is volt Horváth Jánosnak, de az arab feliratozású programképek alapján csak kevés vételét tudta azonosítani. Egyértelmûen azonosítható volt viszont a Jordán Televízió vétele az E.3. csatornán, Amman állomásról, mivel a jó minõségben vett PM5544 típusú elektronikus tesztábra felirat - JTV AMMAN - kitûnõen azonosítható volt.

Kép


Jugoszlávia(JRT) VHF-UHF sávú tv-vételi:

Horváth János a Jugoszláviai, ezen belül a szerbiai tv-programok vétele szempontjából elég jó földrajzi pozícióban volt, hisz a vételi távolságok mellett, az irányban volt a legjobban "nyitott a kilátása". Legjobb minõségben Szerbián belül a vajdasági tv-adókat fogta, azaz az E.24. csatornán a 240 km-re lévõ Crveni Cot (Novi Sat), ami szerb II. programot adta, míg az E.41. csatornán Iriski Venac (Novi Sad) állomásokról, ami részben önálló vajdasági programot sugározott. A belgrádi adó II. mûsorát jó minõségben az E.22. csatornán a begrád melletti, Avala állomásról (290 km) is fogta. A szerbia-vajdasági tv-adók PM5544 típusú tesztábrákat alkalmaztak, azonosításhoz feliratozva (pld. JRT TV NOVI SAD, ill. JRT BGRD). A részben elkülönülõ horvátországi tv-adók közül is többet sikeresen vett, köztük legjobb minõségben az E.5 csatornán Kalnik, és az E.9. csatornán Sljeme (Zágráb) állomásokról (360 km) az elsõ program tekintetében, majd késõbb a 2. program tekintetében is, amelyek egyébként nem a PM típusú, hanem az ún. FuBK típusú beállító, tesztábrát használtak, JRT ZGRB felirattal. Ha ritkábban is, azaz nem állandó jelleggel vette a JRT Szarajevói programját is az E.6. csatornán, Kozara állomásról, ilyenkor a JRT SA-I feliratú tesztábra vételével tudta azonosítani vételét, hogy az éppen melyik Jugoszláviai adóról származott.

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép


Lengyelország (TVP) VHF-UHF vétele:

Az északi kárpátok magas hegyvonulatainak takarása miatt, a Lengyelországi tv-vételek szempontjából elég kedvezõtlen volt János vételi helye, így csak alkalmanként, az ún. "jó terjedési viszonyok között tudta venni valamelyik "déli" legyel adóállomás jelét. Leggyakrabban az OIRT (továbbikaban: R) 8. csatornán (magyar adás szünetében) Katowice, valamint az R.10. csatornán Krakków, ill. az E.21. csatornán szintén Katowice II. programját. Ritkán vette a 440 km-re lévõ Kielice adóját is az R.3. csatornán. Érdekesség, hogy a Lengyel Televízió nagyon hosszú ideig nem használt feliratozást a Marconi típusú moszkópábráján sem, de az azt követõen bevezetésre kerülõ PM5534 típusú színes tesztábráján sem. Csak a 80-as évektõl kezdték TVP-WAR, ill. TVP NTD 1 feliratozással ellátni e tesztábrájukat.

Kép


Magyarország (MTV-1 és MTV 2) VHF-UHF sávú vétele:

A Magyar Televízió vétele nyilván nem tartozott Horváth János távolsági tv-vételei "eredményei" közé, amely során szinte valamennyi hazai gerincadó (R.1. Budapest 90 km, R.4. Tokaj 140 km, R.7. Komádi 110 km, R.8. Kékes 70 km, R.10. Szentes 70 km, R.12. Kabhegy 190 km) vételét sikerült valamilyen minõségben elérnie, inkább csak a "nosztalgia" kedvért mutatnám be néhány fotó erejéig az 1970-es évek végéig használt tesztábrák-, és programkezdõ logó(k), tv-órá(k) fotóit.

Kép.Kép

Kép.Kép


Norvégia (NRK) vétele:

A Norvég Televízió a TV-DX amatõrök nagy barátja, segítõje volt. Mindazok mellet, hogy a tv-vételi eredmény-beszámolókat minden alkalommal visszaigazolták egy ún. QSL lappal, ill. levéllel, az egyes norvég tv-állomások vétele jól azonosítható is volt. Addig amíg az 1970-es évek elején még csupán a NORGE TELEVERKET, illletve a NORGE NRK feliratú, PM5544 típusú elektrónikus tesztábrákat adták az E.2., E.3. és E.4. csatornákon (de a magasabb csatornaszámú adóknál is), az 1970-es évek közepétõl az egyes gerincadók önálló feliratozású tesztábrát is sugározni kezdtek, így pld. az alábiakban bemutatandó fotók szerint, az E.2. csatornán GREIPSTAD, vagy MELHUS állomások, vagy pld. az E.4. csatornán BREMANGER adóállomások, de a többi, nagyszámú VHF-I tv-sávú állomások esetében is. Egyébként ezeket az adóállomás nevének feltüntetésével ellátott tesztábrákat a 80-as évek elejétõl már olyan változatban sugározták, hogy a tesztábrán feltüntték az idõ kijelzést is. De ez az "órás változat" volt tapasztalható ez idõtõl már az általános, a NORGE TELEVERKET feliratú tesztábra esetében is.

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép


Német Szövetségi Köztársaság (ARD) vétele:

Figyelemre méltó eredményeket mondhat magáénak Horváth János a Német Szövetségi Köztársaság egyes televízió állomásainak vétele terén is. Mint ismert, az NSZK ún. 1. programját az ARD sugározta az egyes tagköztársasági, regionális televíziós társaságokon keresztül a VHF I-III. és UHF sávokban, míg a regionális-, ún. 3. programot kizárólag az UHF sáv csatornáin sugározták. Az NSZK ún. 2. programjaként funkcionáló adást a ZDF készítette és sugározta országos hálózatán keresztül az UHF sávban.
János eredményesen vette az ARD-1 programját a Bayerischer Rundfunk hálózatán belül az E.2. csatornán GRÜNTEN állomásról, a Hessischer Rundfunk hálózatán belül Biedenkopf állomásról szintén az E.2 csatornán, a hol a HR 1 FFTM feliratú, FuBK típusú elektrónikus tesztábrát használták. Ugyan így sikeresen vette a Norddeutscher Rundfunk hálózatán az E.2. csatornán Steinkimen állomásról is, ahol az NDR, NDR-I, stb. feliratozást használtak a FuBK típusú tesztábránál. Ugyan ezt a típusú tesztábrát vette János a Saalandischer Rundfunk hálózatóból az E.2. csatornán is, amikor a Göttelborner Höhe állomását fogta azonosítottan. Megemlíthetõ még, hogy az egyes regionális televízió állomások saját, az ARD-tõl elkülönülõ program-azonosítókat, ún. logókat is használtak. Az alábbiakban elhelyezett fotók végén bemutatok egy SWF (Sudwestfunk) logót is (E.4. Raichberg) a János által rögzített fotóállományból. Célszerû felemlíteni azt az információt is, hogy a FuBK típusú tesztábrák általános bevezetését megelõzõen, még az 1970-es évek legelején is, szinte általános jelleggel az ún. T.05 Telefunken típusú monoszkópábrát használta az ARD-1 programhálózata is, azonosításhoz feliratozva.

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép


Olaszország (RAI) vétele:

Az olasz televízió vétele (más amatõrökhöz hasonlóan) Horváth Jánosnál is gyakori volt, hisz a VHF-I. tv-sávban, az olasz IA, ill. IB csatornákon több, nagy teljesítményû adóállomás is található. Azt viszont, hogy egy-egy alkalommal melyiket sikerült elcsípni, azonosítani szinte lehetetlen volt, mivel egységes beállító ábrákat sugároztak ezek az állomások. Az 1970-es évek elején még adták, az ún. "olasz típusú" monoszkópábrát RAI "N" (azaz National) felirattal, amely az olasz elsõ programot jelezte. A 70-es évek közepétõl már használták a PM5544 típusú elektrónikus tesztábrát is RAI, ill. RAI 1 felirattal is, amely azonosító feliratok úgy a tesztábra felsõ-, mint az alsó részén látható, feliratozásra szolgáló "mezõkben" megtalálhatók voltak. A két fajta, János által vett teszábrák fotóit is be is mutatom.

Kép.Kép


Portugália (RTP) vétele:

A portugál televízió adását elég rítkán sikerült elcsípnie Jánosnak. Az 1970-es évek elején, ill. közepén történt néhány ilyen vétele során, a bemutatandó, ún. "Kocka ábrával" fogta az RTP-1 programját az E.2. és E.3. csatornákon. E fekete-fehér tesztábra érdekessége, hogy ugyan ezt az ábrát használták egy rövid ideig a Spanyol Tv, az RTVE részérõl is, azzal a különbséggel, hogy a spanyolok által használt változatnál hiányzott a két középsõ, szürke kocka, ott is csak fehér mezõ volt.

Kép


Románia (TVR) vétele:

A Román Televízió vétele a mindennapos-, rendszeres vételek közé tartozott Jánosnál. A legjobb minõségben az R.3. csatornán, a 150 km-re lévõ Nagyvárad (Oradea), az R.9. csatornán a 190 km-re kévõ Temesvár, és az R.10. csatornán a 270 km-re lévõ Nagybánya, míg az R.12. csatornán a 160 km-re lévõ Arad volt vehetõ. A Román TV vétele során az 1970-es évek legvégéig az ún. Román típusú" monoszkóp ábrával adták, majd használták az ugyan csak fekete-fehér, ún. EBU típusú tesztábrát is TVR BUCUREST felirattal, melyeket bemutatok a tv- adáskezdõ (és befejezõ) lógójuk és a tv-órájuk társaságában..

Kép.Kép

Kép.Kép


Spanyolország (RTVE) vétele:

A spanyol televízió vétele szintén a leggyakrabban vehetõ nagytávolságú vételek közé tartozott, köszönhetõen annak is, hogy a VHF-I. (ún. TV-DX sáv) csatornáin, azaz az E.2., E.3. és E.4. csatornákon 10 db. nagyteljesítményû adó-állomás is üzemelt, így valamelyik szinte mindig vehetõ volt a nyári jó terjedési idõszakokban. A Spanyol TV az 1970-es és 80-as években több, különbözõ formájú, összeállítású elektrónikus tesztábrákat sugárzott ki, melyeket hazai tv-amatõröknek is venni lehetett. Horváth János leggyakrabban az alábbiakban bemutatandó elektrónikus tesztábrával vette a TVE (ill. RTVE) adásait. E tesztábrát használták külön feliratozás nélkül, továbbá a CADENA I., ill CADENA II., valamint a TVE 1 és TVE 2 felirattal is. A spanyol vételeknél külön érdekesség volt, hogy az RTVE 2. programját az E.2. csatornán, Santiago de Compostela állomásról is venni lehetett.

Kép.Kép


Svajc (+PTT) vétele:

Svajc a közepes gyakorisággal vehetõ országok közé tartozott, s Horváth János a retoromán-német nyelvû programot, az SRG-1-t az E.2. csatornán Bantiger és az E.3. csatornán Uetliberg adóállomásokról vette. A francia nyelven sugározott SSR-1 programját az E.4. csatornán, La Dole állomásról vette több alkalommal sikeresen, amelyekrõl készült FuBK típusú tesztábrák fotóit is bemutatom.

Kép.Kép


Svédország (ST) vétele:

Svédország vétele a leggyakoribbak közé tartozott, köszönhetõen annak, hogy az E.2. - E.4 csatornákon több mint 10, nagyteljesítményû adóállomás szórta jeleit. Sajnos a Svéd televízió semmiféle azonosítást nem adott az egyes állomásaihoz, így mindegyik a PM5544 típusú tesztábrát adta már az 1970-es évek közepétõl, s a rajta alkalmazott feliratok változtak csak csupán idõszakonként. Így venni lehetett az 1. programot: TV1, TV1 SVERIGE, KANAL 1 SVERIGE, stb. feliratokkal, s lehettek ezek a tesztábrák idõkijelzésesek-, és idõkijelzés nélküliek is..

Kép.Kép


Szovjetúnió (TSS) vétele:

A Szovjetúnió televízióinak vétele a leggyakoribban közé tartozot, hisz az OIRT VHF-I sávban (R.1 - R.2. csatornákon) több mint 70 adóállomás, míg az ún. VHF-II. tv- sávban: (R.3. - R.5. csatornákon) még kb. 90 db. "nagy" adóállomás vételére volt "elméleti lehetõség". Ezen igazán nagy kínálatból Horváth János is igen nagy számban vett orosz nyelvû adókat, de az azonosításuk a 80-as években bevezetett egyes azonosító feliratos teszábrákig szinte lehetetlen volt. Az 1970-es évek elejéig szinte kizárólagos volt az ún. TABLICA 0249 típusú monoszkóp ábra sugárzása és egy orosz fejlesztésû, felirat nélküli feket-fehér elektronikus tesztábra alkalmazására került sor, melyeket Hotváth János is vett, így ezek fotóját be is tudom mutatni az alábbi orosz, mini fotó gyüjtemény keretében. Az 1970-es évek legvégétõl alkalmazni kezdték az ún. "Orosz, UEIT típusú" színes elektrónikus teszábrákat elõször minden feliratozás nélkül, majd idõkijelzéssel és a CT (Szovjet TV) feliratozással. Késõbb ezt a típusú tesztábrát az egyes, nagyobb gerincadók (Leningrad, Vilnius, Rostov na Dunu, Kijev, stb. azonosító feliratozással adták.

Kép.Kép

Kép.Kép

Kép.Kép

Ukrajnai TV programok vétele:

A Szovjetúnión belül, az Ukrán TV adásainak vétele egy külön kategóriát jelentett Horváth János részére is, hisz egyrész Ujrajnából a központi moszkvai programokat is venni lehetet ugyan úgy, ahogy a helyi ukrán programokat. Így pld. Kijevet venni lehetett az R.2. és az R.3 csatornán is a központi programok tekintetében, míg pld. az ukrán helyi programok tekintetében Uzsgorod - Mukatchevo (R.11. Munkács), Lugansk-Vorosilovgrad R.2., Doneck R.4., Zaporozshye-Zaporizzsja R.12., stb. csatornákon helyi programok voltak vehetõk. Az UHF sáv R.22. csatornáján is többször vette az ukrán tv regonális, Kárpáton túli területének programját. Azonosításukat az tette lehetõvé, hogy adás kezdéskor az adó helyének, feliratozott városrész-fotójával jelentkeztek, melynek feliratozását kiböngészve, sikerült ezen adókat azonosítani. Az e körben készült néhány ukrán helyiadó programkezdõ logóinak fotóit is bemutatnám.

Kép.Kép

Kép.Kép


Remélem, sikerült némi bepillantást nyújtanom Horváth János TV-DX amatõr 30 éve folytatott Zagyvarékasi monoszkópvadászata eredményeibe.

Budapest, 2010. március 19
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

Az 1970-es években a Baranya megyei Mágocson-, majd Pest megyei Nagytarcsán aktívan amatõrködõ, ma már Budapesten élõ (és a mûholdas fórumokon "Merlot" nick név alatt irogató, 1949-es születésû Hetesi László tv-amatõr társunk vételi eredményeirõl is írtam egy kisebb összeállítást (a RÁDIÓTECHNIKA lapban megjelent írásai alapján) az ING-SAT megjelölésû weblapomra.

Hetesi László TV-DX eredményeirõl készült beszámóló-, vételi tájékoztató, az ING-SAT menüsorából választható, "TV-amatõrök bemutatása" megjelölésü menüpontban (név szerinti kiválasztásban) olvasható, illetve a
http://ing-sat.what.hu/tv-dx-amateurs/hetesi.htm oldalról közvetlenül is elérhetõ.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Sziasztok!

A hazai TV-DX amatõröket-, az általuk elért vételi eredményeket bemutató írásaim körében most Csoma Sándor lakitelki amatõrtársunk munkásságát ismertetném:

Csoma Sándor tv-amatõrt, és amatõri "munkásságát" is több mint 30 éve ismerem, az elmúlt évtizedek alatt számtalan levélváltás történt közöttünk, illetve napjainkban a telefon mellett, a Skype a kapcsolattartás fõ fóruma. Az 1951-es születésû Csoma Sándor a Bács-Kiskun megyei (Kecskeméthez közeli) Lakitelek településen (QTH) kezdte meg a TV-DX amatõrködését az 1974-ben. Nagyteljesítményû, Yagi antennákból álló vevõ antenna rendszere részben "forgathatós", részben fixre szerelt antennákból állt. Az antennái vevõ-síkjának, vízszintes - függõleges forgathatóságát is megoldotta, növelve ezzel a különbözõ polarizációjú adások sikeres vételének lehetõségét. A nagy nyereségû antennáinak-, és kedvezõ vételi helyének köszönhetõen, egyrészt kitûnõen vette a hazai "fõ-adókon" túl) a környezõ országok "gerinchálózati" adóit is, így a belgrádi, újvidéki (Novi-Sad), zágrábi, temesvári, kolozsvári, kassai, besztercebányai, stb. tv-adók jeleit, másrészt, igen eredményes volt az ún. nagytávolságú, TV-DX vételek terén is, hisz Európa szinte minden országát levadászta, s még az arab világból is voltak azonosított tv-vételei. A kb. 15 évig (1974-tõl 1989-ig) tartó TV-DX-elése során mint egy 20 ország, közel 100 tv-állomását sikerült "befognia". Csoma Sándor nemcsak a hazai tv-amatõrökkel tartotta a személyes-, vagy és levélbeni kapcsolatot, hanem egyrészt tagja volt a Szélig Gyula által az 1970-es évek elején vezetett, összefogott, az elsõ magyar TV-DX klubnak is (mint a hogy tagja az 1999-ben újralapított, hazai Sat TV-DX Klubnak is), de rendszeres levelezõ partnere volt pld. a Rádiótechnika szaklapnak és az Ezermester újságnak is. Az 1986-ban írt-, s 1988-ban megjelent "Televízió és Rádió URH Távolsági vétel" címû könyvemben is szerepeltettem már néhány TV-DX vételi fotóját, így tv-amatõri kapcsolatunk valóban régi múltra tekinthetõ vissza.

Csoma Sándor jelenleg is Lakitelken él, s mostanában egy 220 cm-es prímfókuszos parabolatükörrel kémleli az eget, s igyekszik minél több érdekesebb mûholdvételi eredményt begyûjtenie fõleg az ún. C-sáv frekvencia tartományában (3,4 - 4,2 GHz) sugárzó mûholdakról. Idõnként megjelenik az egyes, mûholdas témákkal foglalkozó internetes fórumokon is, ilyenkor általában a "kalapos1", vagy "petyus" nick név alatt regisztrált.


Csoma Sándornak a távolsági televízió vételek körében elért eredményeit teljességében ismertetni szinte lehetetlen lenne, ezért erre kísérletet sem teszek, inkább néhány kiragadott vételének ismertetésével próbálom bemutatni tv-amatõri munkásságát. A teljesebb körû bemutatást az is akadályozná, hogy csak részlegesen állnak rendelkezésemre Csoma Sándor tv-vételi fotói, s azok döntõ része is minõségi kívánnivalókat hagy maga után, annál az egyszerû oknál fogva, hogy e fotók is, általában csak mobiltelefon kamerájával való rögzítés változatában állnak rendelkezésemre, ez pedig kellõ minõségû-, élességû képeket nem tudott [img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... nna[1].JPG[/img]biztosítani. E hiányosság fokozottan észlelhetõ a tv-vételi eredményeknek az adott tv-társaság általi, ún. QSL lapok-, illetve a tv-vételt visszaigazoló levelek minõségében, melyekbõl néhányat azért szintén közreadnék itt a beszámolóm során.


Ausztriai, azaz az Osztrák Televízió [ORF] elsõ programját (FS 1) sokakhoz hasonlóan Õ is elsõsorban Bécs (E.5) és Graz (E.7) állomásokról vette, míg a második osztrák programot (FS 2) szintén, elsõsorban Bécsbõl (E.24) és Grazból (E.23) vette, de természetesen az ún. "jó terjedési idõszakokban, további ausztriai tv-állomások vételével is sikeres volt. Az osztrák tv-adó állomásokról - az ún. ipari adások keretében - az 1970-es években az ún. Telefunken T.05 típusú monoszkópábrát vette különbözõ azonosító feliratokkal, de a 70-es évek végétõl már szinte kizárólagossá vált az ún. PM5544 típusú elektronikus, színes tesztábrának a sugárzása is, melyeket ORF, ORF FS 1, ORF FS 2, stb. feliratokkal vette Sándor.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... FS2[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... FS2[2].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... QSL[1].JPG[/img]
ORF FS 1 és FS 2 programjának vételét visszaigazoló, ún. QSL levél


A Belga Televízió [BRT & RTBF] 1. programjainak vétele során a BRT (Belgische Radio en Televise) programját a CCIR 02. (E.2.) csatornán, Antwerpen állomásról, míg az RTBF (Radio Télévision Belge de la Communauté Culturelle Francaise) francia nyelvû programját az E.3. csatornán Liege állomásról több alkalommal is az 1970-es és 80-as években feliratos PM5544 tip. tesztábrákkal vett. Csoma Sándor belga vételét az RTBF tv-társaság 1986-ban a QSL-lapjának megküldésével is visszaigazolta részére, melyet az alábbiakban be is mutatnék.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... F-1[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.a[1].JPG[/img]
[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.b[1].JPG[/img]
QSL lap az RTBF-tõl: 1986.06.12.: RTBF 1 (Liege) Ch.: E.3.


A Csehszlovák Televízió [CST] programjainak vétele során amíg a cseh-, morva országrész adóállomásait idõszakosan vette, addig a szlovákiai adásokat több adóállomásról is kitûnõ minõségben vette, így elsõ sorban a szlovák I. és II. programot Besztercebányáról (Banska Bystrica) az OIRT 07. (R.7.), ill. R.32. csatornán, és Kassáról az R.6. ill. R.25. csatornán. A szlovákiai tv-adók ún. EZO (csehszlovák) típusú fekete-fehér elektronikus tesztábrát, illetve színes PM5544 típusú tesztábrát sugároztak adáskezdést megelõzõen. Az Ezo típusú ábrát a csatorna nevének, számának megfelelõ azonosító feliratokkal látta és vette Sándor, így pld. SH, 07-SH, SH-32, (Suchá Hora), vagy KOSICE, 06-DU, 25-DU, (Dubnik) stb. A PM5544 típusú színes elektronikus tesztábrát CST BRATISLAVA, ill. SR 1TV BRATISLAVA és SR 2TV BRATISLAVA azonosító feliratokkal vette.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... -SH[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... AVA[1].JPG[/img]

A Csehszlovák Televízió a tv-amatõrök nagy barátja volt, hisz szinte minden alkalommal visszaigazolták a tv-vételi értesítéseket a CST QSL lapjával, illetve visszaigazoló leveleket is küldtek, melyhez a CST által alkalmazott fekete-fehér és színes tesztábrák fotóillusztrációit is megküldték, ezekbõl szemléltetésként bemutatok néhányat Csoma Sándor gyûjteményébõl.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.a[1].JPG[/img]
[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.b[1].JPG[/img]
QSL lap a CST-tõl: 1979.: CST (Banska Bystrica) Ch.: R.7.


[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... EZO[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... uBK[1].jpg[/img]


A Jugoszláv Televízió [JRT] programjainak vételével Lakitelken a kedvezõbb vételi paraméterekkel jelentkezõk közé tartozott, hiszen több adóállomás jelét vette kitûnõen, így pld. Psunj (E.4.), Szabadka (E.5.) csatornán, Belgrád (E.6.) csatornán, Eszék (E.8.), Zágráb (E.9.) Novi-Sad (E.10.) Vlasic (E.11.), valamint az UHF sáv frekvenciáin is vette a Jugoszlávia II. programok közül többet is. Mint ismert, Jugoszlávia fennállása alatt önálló stúdióval rendelkezett Belgrád, Novi-Sad (Újvidék), Zágráb, Ljubjana, Sarajevó. Ezek általában különbözõ mûsort sugároztak s általában csak a fõmûsorok, híradók, stb. idején volt átfedés az egyes tagköztársaságok tv-adóinak mûsora tekintetében, így célszerû volt minél több Jugoszláviai adó befogása, melyet Csoma Sándor is szép eredménnyel teljesített. Általában csak a fõmûsorok idején volt átfedés az egyes regionális stúdiók (tagköztársaságok) tv-mûsoraiban. Az egyes jugoszláviai tagköztársaságok tv-adóállomásai adáskezdést megelõzõen, illetve az ún. "ipari adás" keretében" azonosító felirattal ellátott, PM5544, illetve FuBK típusú tesztábrákat sugároztak, melyeket azonításhoz feliratoztak. Sándor Jugoszláv vételeibõl néhányat bemutatnék a Horvát Televíziótól kapott QSL lapjával együtt.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... B-1[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... Sad[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.a[1].JPG[/img]
[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.b[1].JPG[/img]
QSL lap a JRT-tõl: 1982.03.01. JRT ZGRB 1 Sljeme (E.9.)


A Norvég Televízió [NRK] programját az E.2., E.3. és E.4. csatornákon igen sok alkalommal vette az ún. jó "terjedési idõszakokban", de amíg az 1970-es évek elején még nem voltak külön-külön is azonosíthatóak az egyes norvég vételek, hisz mindegyik csatornán-, és valamennyi adóállomás, az NRK, illetve NORGE TELEVERKET feliratú PM5544 típusú tesztábrát adták, addig a 70-es évek második felétõl az egyes norvég gerincadók már önálló azonosító felirattal ellátott tesztábráikat adták. Így Csoma Sándor az E.2. csatornán Greipstad, Gulen és Melhus, az E.3. csatornán Bagn, Gamlemsveten, míg az E.4. csatornán Konsberg állomást vette azonosítottan is. A Norvég Televízió ezen azonosított vételeit ún. QSL levelekben igazolta vissza, melybõl egynek fotóját be is mutatom az alábbiakban.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... KET[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... LEN[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... QSL[1].JPG[/img]
QSL levél az NRK-tól: 1985.05.24-25.: NORGE GAMLEM(SVETEN), NORGE BAGN (E.3.)


A Román Televízió [TVR] programját legjobb minõségben Temesvár (R.9.), Kolozsvár (R.11.), Arad (R.12.) állomásokról vette. A Román Televízió vétele során Sándor leggyakrabban az ún. román típusú monoszkópábrát vette TELEVIZIUNEA ROMANA felirattal, illetve a TVR BUCURESTI feliratú, ún. EBU típusú fekete-fehér elektronikus tesztábrával. A Román Televízió igen gyakran sugározott az egyes programrészek között azonosító felirattal ellátott, ún. programazonosító logókat is, egy ilyet a monoszkópábrájával együtt bemutatnák, a román tv-vételeiért kapott QSL lapjaival együtt.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... -Mk[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... ogo[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.a[1].jpg[/img]
[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... .b.[1].JPG[/img]
QSL lap a TVR-tõl: 1978.: TVR Cluj (R.11.)

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... p.b[2].JPG[/img]
QSL lap a TVR-tõl: 1979.: TVR Arad (R.12.)


A Spanyol Televízió [TVE] programját (másokhoz hasonlóan Õ is) az E.2., E.3. és E.4. csatornákon vette, mivel ezek frekvenciáin több nagy teljesítményû adóállomás is üzemelt az 1970-es és 80-as években. Amíg az 1970-es években lényegében még nem voltak külön-külön azonosíthatók az egyes spanyol vételek, hisz mindegyik adóállomás az TVE, az RTVE, vagy RTVE CADENA I. (esetleg az E.2. csatornán a spanyol II. program esetében az RTVE CADENA II.) felirattal adta a spanyol elektronikus monoszkóp ábrát addig az 1980-as évektõl már egy "spanyol típusú" CBP-t is adtak, melyen már az adóállomás neve-, és csatorna számának feltüntetése is megtörtént, így a legtöbb spanyol vétel külön is azonosíthatóvá vált Csoma Sándor számára is. Spanyol TV-DX vételeivel kapcsolatban kettõ darab TVE tesztábrát, valamint az egyik spanyol vételéért kapott QSL lapját is bemutatnám.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... a-I[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... E-1[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.a[1].JPG[/img]
[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... L.b[1].JPG[/img]
QSL lap a RTVE-tõl: 1978.10.06.: TVE (E.2.)


A Svéd Televízió [SR] programját szintén az E.2. - E.4. csatornákon vette Sándor a DX-vételi idõszakokban, s a Svéd Televízió sem adta külön azonosító felirattal a PM5544 típusú színes, elektronikus tesztábráját, csupán minden állomás egyezõen a TV1, a TV1 SVERIGE általános feliratot sugározták úgy, hogy az 1970-es évek közepéig idõkijelzés nélkül használták ezt, míg késõbb már órakijelzéses változatban sugározták, melyekrõl fotókat is bemutatok. A Svéd Televízió nem használt QSL lapot, illetve Csoma Sándor nem kapott tõlük ilyet, de küldtek számára vételi visszaigazolásként egy ún. vételi visszaigazoló levelet, melyet beszámolómban az alábbiakban bemutatok.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... IGE[1].JPG[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... IGE[2].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... QSL[1].JPG[/img]
QSL levél az SR-tõl: 1979.08.28.: SR (E.2. - E.4.)


A Szovjetúnió Televízió [TSS] állomásainak vétele a leggyakoribbak közé tartozott Csoma Sándor tv-amatõrködése, TV-DX-elése során is. A szovjet tv-vétele során számtalan adóállomás jelét vette a VHF I-II. tv-sáv csatornáin (OIRT.01. - O5.). A konkrét vételei hellyel nem azonosítható, több, Szovjetúnióbeli vétele között - amelyeknél általánosságban a Tablica 0249 típusú monoszkópábrát-, és az UEIT típusú elektronikus tesztábrájukat vette - néhány esetben azonban jól azonítható, egyedi vételt is sikerült neki elérnie. Így pld. az OIRT 02. (R.2.) csatornán vette az Észtország-i Tallin I. programját, ahonnan egy cseh, ún. EZO típusú tesztábrát vett EESTI TV TALLIN felirattal.

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... 249[1].jpg[/img].[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... lin[1].jpg[/img]


Csoma Sándor az arab világból is több TV-DX vételt elért, de azonosításuk az arab betûs feliratozások miatt igen nehézkes volt.
A Jordán Televízió [JTV] vételénél azonban szerencsés volt, hisz sikerült annak PM5544 típusú tesztábráját is elcsípnie JTV AMMAN felirattal az E.3. csatornán. Csoma Sándor külön is büszke rá, hogy e vételét a Jordán televízió egy ún. QSL-levélben is vissza igazolta számára, melyet az alábbiakban szintén bemutatnék

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... -PM[1].JPG[/img]

[img]http://ing-sat.what.hu/images/tv-dx-ama ... QSL[1].JPG[/img]
QSL levél az JTV-tõl: 1985.05.22.: JTV AMMAN (E.3.)

Mint a beszámolóm bevezetõ részében már hivatkoztam rá, az írásom elkészítésekor nem a teljességre törekedtem, nem Csoma Sándor teljes vételi eredményességének bemutatását céloztam meg, csupán ízelítõt kívántam adni egy-, még ma is aktív tv-amatõrnek az 1974-tõl 1989-ig tartó idõszakban kifejtetett amatõri munkásságából, bepillantást nyújtva néhány fotó illusztrációval is a távolsági televízió vételek körében elért eredményeibe.

A Csoma Sándor tv-amatõri munkásságáról készült beszámoló egy kevezõbb formátumban, elrendezésben olvasható akár az ING-SAT menüsorából név szerint kiválaszthatóan-, akár a
http://ing-sat.what.hu/tv-dx-amateurs/csoma.htm
linkkel, a saját oldaláról közvetlenül is elérhetõen megtekinthetõ.
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Válasz küldése