Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
chucky
Hozzászólások: 762
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok,

Tegnap este hazaugrottam, s ránéztem a sávra. Elég jól adta magát a tropó. Sőt a kocsiban is tisztán vehető volt a 97.9 Radio N. Extra fogás nem lett, igaz nem is volt időm forgatni. Csak sima dél-nyugatra néző V antennával szkenneltem gyorsan.

Szabolcs
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Szilárdnak csak gratulálhatok az újabb szép vételekhez. Balázs, Bp-ről a német irány már nem az igazi...sok a hegy közvetlenül előtted, ami nem szerencsés. Sajnos a napokban nekem sem sikerült különleges vételeket elérni...most "nem látok ki" a Kárpát-medencéből. :(

üdv Józsi
Avatar
benko5009
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2013.04.25. 10:07
Tartózkodási hely: Budapest, Pesterzsébet
Vételi telephely: Budapest, Pesterzsébet †

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: benko5009 »

Németh Józsi írta:Sziasztok!
Balázs, Bp-ről a német irány már nem az igazi...
üdv Józsi
Szia Józsi !

Igazad van. Már az osztrákokat is sokszor csak jóval délebbi irányból tudom fogni, mint azt a földrajzi elhelyezkedésük indokolná. :(

Üdv.: Balázs
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Jelenleg dél felől észlelek terjedést...oly annyira, hogy egy újabb ország került be a troposzférikus vételeim listájába...hallgassátok: 92,3 MHz Radio Skopje - ezt az adást ezen a frekvencián egyetlen adó sugározza: Pelsiter, távolsága a vételi helyemtől 640 km. Ha valakinek ismerős ez az adó...egy extra rövid ugrásos TV-DX vételem is hozzá fűződik, két alkalommal is vettem az E4-es csatornán...sajnos Makedónia is túl van már az analóg lekapcsoláson.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok, szia Józsi!

Gratulálok a makedón vételhez! Ez aztán igazi, DX-eseknek való adó, hányszor mondták el, hogy Makedónia! :-)
Németh Józsi írta:Ha valakinek ismerős ez az adó...egy extra rövid ugrásos TV-DX vételem is hozzá fűződik, két alkalommal is vettem az E4-es csatornán...
...ismerős, ugyanakkor, mint nálatok, egy alkalommal Öttevényen is bejött, igaz nem olyan jó minőségben, mint Neked, valószínű, hogy azért, mert csak egy 9 elemes CCIR URH-antennával sikerült a vétel.

Tegnap jó terjedés volt, leginkább az URH-sávon. Nagy térerővel jöttek román, és szerb adások, nálunk a déli irány nem volt igazán jó. Horvát és szlovén rádiók az egész sávon jöttek, de igazán messzire nem "hallottam el". Keletre annál inkább. Szeben, Gyergyó, Petrozsény is elérhető volt, több adó stabil, RDS-sztereo minőségen. Szeben vételénél 35-40 dB jelszintet mutatott a Sony ST-SE700, de sajnos az ugyaninnen sugárzott DVB-T adás nem volt fogható.
A legtávolabbi vételem, Gyergyó volt, kb. 635 km-ről, ahonnan két adást sikerült befognom, lent hallhatók is. Asztali tunerrel sokkal jobb minőségben jöttek ezek az adók, de a számítógépes SDR a győri adó irányában iszonyatosan gerjed, örülök, hogy egyáltalán sikerült felvételt készítenem. Az érdekesebb vételekből:

89,7 MHz: Mária Rádió, Erdély, Gyergyó, ~635 km
http://1drv.ms/1xNIQES

91 MHz: RR Actualitat, Bihar, ~425 km - RDS-sztereo

91,4 MHz: PRO FM, Gyergyó
http://1drv.ms/1xNIWfE

96,1 MHz: RR Cultural, Nagyvárad, ~365 km - RDS-szetero

96,5: Radio KULT, Varasd
Kép Kép

100,7 MHz: PRO FM, Várful, ~550 km

100,7 MHz: RR Cultural, Temesvár, ~365 km

101,8 MHz: RR Actualitat, Szeben, ~545 km - RDS-sztereo

101,9 MHz: Radio Zakarpattya FM, Huszt

102,5 MHz: RR Actualitat, Resica, ~465 km - RDS-sztereo

103,7 MHz: RR Cultural, Szeben, ~545 km

104,1 MHz: KISS FM, Petrozsény, ~515 km - RDS-sztereo
Kép Kép Kép

http://1drv.ms/1wVXN8t
http://1drv.ms/1o4eSMY

104,1 MHz: RR Actual, Nagyvárad, ~365 km

Szabadka (több frkein), Újvidék (több frkein), Belgrád (95,3 MHz) most, délelőtt is RDS-sztereo minőségben fogható volt,
sajnos, mostanra jelentősen gyengült a tropó.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
benko5009
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2013.04.25. 10:07
Tartózkodási hely: Budapest, Pesterzsébet
Vételi telephely: Budapest, Pesterzsébet †

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: benko5009 »

Dél-Délkeletről egész tűrhető tropo !

Bosnyákok, horvátok stb...

Üdv.: Balázs
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Szilárd!Sziasztok!

Gratulálok neked is a szép vételekhez!
Sszilu írta:Ez aztán igazi, DX-eseknek való adó, hányszor mondták el, hogy Makedónia! :-)
Hát igen, egy kb. 40 perces rádiójátékot követően illett is bemondani az azonosítót, mire az azonosítót vettem, már webes stream alapján azonosítottam...szerencsére kb. 2 óra hosszat tartott a jó vétel. Sajnos mást nem sikerült vennem ilyen nagy távolságból, pedig 680km-re már van egy görög adó is...
Sszilu írta:104,1 MHz: RR Actual, Orsova, ~505 km, 0,05 kW :-)
Szép! - bár én gyanítom, hogy nem ezt az adót vetted. Itt a 104,1-en a nagyváradi adó vehető - állandóan... :)

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Józsi!

Gondoltam én is, hogy Nagyvárad, csakhogy vertikális polarizációval meg sem nyikkant. Az FMSCAN szerint vertikális polarizációval sugároz, bár lehet, hogy téves. Ha téves, akkor ez esetben egyértelmű a helyzet, a kérdés annyi, hogy H-, vagy V-polárral sugároz. Ennek Te vagy a megmondhatója! :-) Írd meg, légy szíves!
Németh Józsi írta:pedig 680km-re már van egy görög adó is...
Jó lett volna az a görög adó, bár Pelister sem rossz! Előbb-utóbb meglesz az! :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
Sszilu írta:Gondoltam én is, hogy Nagyvárad, csakhogy vertikális polarizációval meg sem nyikkant. Az FMSCAN szerint vertikális polarizációval sugároz, bár lehet, hogy téves. Ha téves, akkor ez esetben egyértelmű a helyzet, a kérdés annyi, hogy H-, vagy V-polárral sugároz. Ennek Te vagy a megmondhatója! :-) Írd meg, légy szíves!
Nagyvárad H-ban sugároz: 96,1; 104,1; 107,6 Sony-n mérve 50-52dB-s jelszinttel veszem mindhárom adást. V-ben nagyobb teljesítménnyel a 93,2 ad, itt az is RDS sztereó, de csak 41 dB-s a jelszintje.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Józsi!

Köszönöm a pontos infót, javítva!

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése