Földi rádió adások vétele - FM DX

Keleti és nyugati URH sáv.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Napok óta kiváló terjedés van itt az Alföldön. Egy kis ízelítő:
101,2 MHz Ukrán Rádió 1 - Rakasz, a volt 70,04 MHz, a 2. program továbbra is OIRT sávban üzemel, azaz 71,9 MHz-en.
106,8 MHz Styl'noye Radio, Perec FM - Rakasz - új vétel (megküzdött a román 106,8 RRCultural-lal)
104,8 MHz Budaörs Rádió - új vétel
101,3 MHz Érd FM - új vétel
103,9 MHz Juventus Rádió - egész jól jött a 103,8 RRActual és a 104,0 Csaba Rádió között :)

üdv Józsi

ui: van egy tucat felvétel, amit nem dolgoztam még fel...bár ezek számomra nem új vételek.
Avatar
benko5009
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2013.04.25. 10:07
Tartózkodási hely: Budapest, Pesterzsébet
Vételi telephely: Budapest, Pesterzsébet †

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: benko5009 »

Sziasztok !

Tegnap este az egyik autórádómmal játszottam a vertikális antennát ráakasztva. Kivezettem az RDS Clock és Data jelet és szépen működött az RDS Spy-al.
Éppen kelet felé állt az antenna, és ránéztem a Zakarpattya adóra Ukrajnából. Meglepetésemre egész tűrhetően jött. Az antennát áttettem az Onkyo T-4970-be, ott viszont csak sustorgás :(
Gondoltam, nem létezik hogy a Pioneer autórádió érzékenyebb legyen mint az Onkyo.
Megcseréltem az Onkyoban a vertikális és a horizontális antennákat és láss csodát: teljes RDS-el bejött a Zakarpattya :D
Ezek szerint az utóbbi idők viharai következtében az egyik antenna ágban valószínűleg megdöglött az egyik BA282-es dióda. Nem először fordul elő, úgyhogy tipushibának tűnik (vagy csak az idő?)
Úgyhogy forrasztópákára föl !
Azt olvastam valahol, hogy nem érdemes már az "újként" árult ITT gyármányokat beépíteni mert ezek is 20-25 évesek, hanem TFK gyártmányt kellene használni.
(Nálam is megdöglött már vagy két újonnan beépített ITT gyártmányú BA282 :( )
TFK-t viszont nem találok sehol.
Esetleg van valakinek valami jó tanácsa ?
Ja, a Pioneer autórádióról készitett (nem túl jó minőségű) pár másodperces azonosítót tartalmazó felvétel a Zakarpattyáról itt hallgatható meg:
https://app.box.com/s/b7kg0l4tl578l83rwjht

Üdv.: Balázs
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Balázs! Szép bandscant készítettél, néhány órád rámehetett, de megérte! :-) Gratulálok az ukrán vételedhez is!
Józsi! Gratulálok Neked is, remélem, szép, tropós ősz lesz, jól indul!

Tegnap sikerült a 90,5 MHz-en, a cseh-lengyel határról (Trutnov/Cerná Hora, 350 km) RDS-sel fogni a cseh rádió Hradec Kralové műsorát. Egy rövid felvétel, még a vétel elejéről, és az RDS-fotó. Elnézést a képminőségért, de egyszerűen nem tudok jó minőségű képet készíteni az Onkyo kijelzőjéről sem telefonnal, sem automata kisgéppel. Legközelebb rendes fényképezőgéppel fotózom le, kézi beállítással.

http://1drv.ms/1qTnztY
Kép

A másik fotó a jóval közelebbi Jeseník/Pradéd adóról készült, a 93,3 MHz-en. Ez az adó gyakorlatilag állandóan fogható más frekvenciákon, érdekessége mindössze annyi, hogy a szlovák Radio Lumen is ezen a frekin jön, előbb le kell, hogy gyűrje.

Kép

Végül nagy kedvenceim, ismét az olaszok. A felvétel második felében egészen elfogadható, sztereo minőségben a Radio Monte Carlo:

http://1drv.ms/1umymui

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Szép vételek, gratulálok!...és felhívnám a figyelmeteket, jelenleg, azaz 16:40-kor BBC a sáv alján!!!

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok, szia Józsi!

Én is figyeltem, hogy ES van a környéken, de sajnos nem találtam semmit...
Tropós vételek viszont összejöttek, most csak RDS-fotókat készítettem, íme, néhány:

96 MHz, Krakkó, RMF FM, 60 kW, kb. 315 km
Kép Kép

90,5 MHz, Krosno, Radio Rzeszow, 120 kW, kb. 390 km
Kép

93,7 MHz (V), Radio Virovitica, 1 kW, kb. 226 km
Kép

91,7 MHz, Radio Koprivnica, 5 kW, kb. 195 km
Kép

90 MHz, Radio Maxi, 1,6/5kW, kb. 167 km
Kép

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
benko5009
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2013.04.25. 10:07
Tartózkodási hely: Budapest, Pesterzsébet
Vételi telephely: Budapest, Pesterzsébet †

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: benko5009 »

Sziasztok !

Szép vételek Szilárd, gratulálok !

Nekem 20-án vidéken volt 45 éves érettségi találkozóm, így nem tudtam kihasználni a terjedést :(

Ja, a Zakarpattya:

Kép

Üdv.: Balázs
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Balázs!
benko5009 írta:Ezek szerint az utóbbi idők viharai következtében az egyik antenna ágban valószínűleg megdöglött az egyik BA282-es dióda. Nem először fordul elő, úgyhogy tipushibának tűnik (vagy csak az idő?)
Úgyhogy forrasztópákára föl !
Azt olvastam valahol, hogy nem érdemes már az "újként" árult ITT gyármányokat beépíteni mert ezek is 20-25 évesek, hanem TFK gyártmányt kellene használni.
(Nálam is megdöglött már vagy két újonnan beépített ITT gyártmányú BA282 :( )
TFK-t viszont nem találok sehol.
Esetleg van valakinek valami jó tanácsa ?
TFK - Telefunken 1998-ban beolvadt a Vishay Intertechnology, Inc.-be, így esetleg Vishay gyártmányt találhatsz. Egy másik lehetőség a BA682 (HAM bazárban elérhető), ez a BA282 SMD változata - csak ügyesen kell forrasztani :)

Gratulálok az ukrán vételhez! - ez a legnagyobb teljesítményű adó a CCIR sávban Kárpátalján, nálam állandó vétel.

üdv Józsi
Avatar
benko5009
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2013.04.25. 10:07
Tartózkodási hely: Budapest, Pesterzsébet
Vételi telephely: Budapest, Pesterzsébet †

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: benko5009 »

Köszönöm a dióda tippet Józsi !

A TFK-ról tudtam, hogy az a Telefunken, csak a Vishay-ba való beolvadásról nem tudtam.
Meg is rendeltem a diódákat!

A Zakarpattyáról:
Nálam a keleti irány nem különösebben termékeny, így aztán nem is nagyon koncentráltam rá.
Mindenesetre, ezt az adót most fogtam először. Tőlem 321 km-re van és "V" poláros, 1,5 kW teljesítményű,(FMLIST szerint) talán ezért is tűnt fel kevésbé eddig.

Üdv.: Balázs
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Balázs!
benko5009 írta:Köszönöm a dióda tippet Józsi !
Nincs mit :)
benko5009 írta:A Zakarpattyáról:
...
Mindenesetre, ezt az adót most fogtam először. Tőlem 321 km-re van és "V" poláros, 1,5 kW teljesítményű,(FMLIST szerint) talán ezért is tűnt fel kevésbé eddig.
A teljesítményét illetően, a gyanúm az, hogy az adó úgy 30kW (ERP) körüli...1,5kW-hoz képest túl jól jön. A volt 70,04 MHz is csak 4kW teljesítményűnek volt listázva, a magyar OIRT adók lekapcsolását követően a Kisalföldön egy padláson lévő dipollal napi szinten vehető volt. Gyanúsak nekem az ukrán adatbázisban lévő adóteljesítmények, a legtöbb C-URH adójuk 1,5kW-os, a VHF sávú TV adók meg 200kW ERP-vel mennek :D

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi rádió adások vétele - FM DX

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

Ma, a 91 MHz-en a román RR Actualitat műsorát RDS-sel lehet hallani Öttevényen. Az adó szinte folyamatosan, nap, mint nap fogható, ennek ellenére ilyen minőségben igen ritkán lehet elcsípni. Egy fotót tettem fel róla:

Kép

Mostanában a Kajmán Rádióra vadászom, mert a Krokodyl Rádiót (103 MHz, Brno), és az Aligátor Rádiót (97,2 MHz V, Pozsony) már sikerült levadásznom. Persze, a Kajmán Rádió csak tréfa, de a másik két "hüllő" tényleg fogható nálunk:

:-)
http://1drv.ms/1raa756

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Válasz küldése