Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Szia Szilárd. Köszönöm!
De az én érdemem csak annyi hogy be kapcsoltam a tv-t és elforgattam az antennát. Inkább a délkeleti ország ezen részén gyakoribb és gyorsabb a meleg áramlása és ennek következtében alakulnak ki kisebb nagyobb tropók, vagy inkább csak igen jó vételi javulás követi, a reggeli gyors felmelegedést.
Üdv.: podapu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia Gyuri!
podapu írta: De az én érdemem csak annyi hogy be kapcsoltam a tv-t és elforgattam az antennát. Inkább a délkeleti ország ezen részén gyakoribb és gyorsabb a meleg áramlása és ennek következtében alakulnak ki kisebb nagyobb tropók, vagy inkább csak igen jó vételi javulás követi, a reggeli gyors felmelegedést.
Én is had gratuláljak, de kimondhatjuk, a lakhelyed a Alföld "közepén" kiváló vételi adottságokkal rendelkezik szinte minden irányból.

üdv Józsi
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!

... és nem beszélve a megszállottságról, ami nagyon kell egy jó tropó esetén! Bár ezzel, Gyuri, nem vagy egyedül. :-)

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
feci01
Hozzászólások: 339
Csatlakozott: 2011.11.26. 18:46
Tartózkodási hely: Nádudvar
Vételi telephely: Nádudvar

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: feci01 »

Ha meg engeditek én is gratulálok,de lenne pár kérdésem a szerdai kisebb tropóval kapcsolatban nem értem ezt a témát.Azt írja hogy 11 óráig volt jó vétel énalám délután 3 órakor nagyon szépen jöttek a ukrán dvb-t.Ez mikor ide áramlik a kor jó a vétel vagy mikor a szerdai vételt vegyük Ungvár felet jelentkezik a áramlat.
De találtam egy térképet azon semmi különöset nem látok. http://www.dxinfocentre.com/tr_map/archive/4eur.jpg
Van erről netten valami szak irodalom.
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok - szia Gyuri!

Én is csak gratulálni tudok a gyönyörű vételi eredményeidhez!
Én a KTV Zrenjaninról eddig még nem is hallottam, bár nálam még lenne is esély a vételre, hiszen mindössze 30 km-re van tőlem a város. Talán iszonyú pici adóteljesítménnyel sugároz az adó, de nálam itt van Versecről a Happy TV is, ami nyugodtan elnyomhatja; ez nálam a pécsi analóg TV2-t is mindig zavarta, pedig az irány pont ellenkező.
Feci: Ez a térképes oldal nagyon jó, viszont ez sem sokkal megbízhatóbb, mint egy időjárás előrejelzés. Volt már olyan, hogy csupa jó vételi körülményeket mutatott és nem jött semmi, de előfordult már nemegyszer ennek az ellenkezője is.
Üdv: Győzi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.
Szia. feci01

( Van erről netten valami szak irodalom.)

Találsz írásokat bőven a neten is!

30 MHz felett egyre jelentősebb a troposzférikus terjedés hatása, amely következtében
nagyobb távolság hidalható át, mint amekkorát az optikai rálátás sugallna (akár 1000 kilométereket is!)
Nagyon ritkán de előfordul nagyobb távolságú vétel is triposzférikus terjedésnél, de itt már troposzférikus vezetésről beszélünk!
A troposzferikus vezetés általában úgy alakul ki, hogy egy meleg légréteg felett egy másik, hideg légréteg található és ezek törésmutatója egymáshoz képest igen erőteljes. Így viszaverődés lép fel a két légréteg közötti térben. Ezzel a jelenséggel találkozva akár 2-3000 km-es távolságú DX-re is van lehetőségünk.
Így sikerült egyszer a Svéd tv2 adását vennem az UHF sávban.
Ez az előre jelzés valamivel pontosabb!
http://cluster.f5len.org/index.php?p=tropo
Pl: Amit Győzi írt a riadóláncba tegnap valós alapja volt. A vételi helyemen ez úgy jelentkezett hogy délután 15:00 óra után vehető volt a Horvát DVB-T adás kb: 18 óráig. De 17:00 órától már vehető volt a Szerb DVB-T2 adás is és jól jöttek a Román kis teljesítményű adók is, mint pl: a nova tv Temesvárról, amit egyébként én is ritkán látok. A tropó kelet északkelet irányába vonult mivel 20:00 után dél felől megszűnt a Horvát vétel,nemsokkal később már akadozva jött a Szerb vétel is(DVB-T) majd az is megszűnt, 22:00 óra után. De ezzel egy időben erősödni kezdett az északkeleti irány és megjelentek az Ukrán adások.
Ha így vagy hasonló módon nyomon tudod követni időrendben hogy milyen adásokat fogsz, akkor ezek után egyszerűen összeáll a kép hogy merre és milyen gyorsan halad a tropó. Feltehetően este 18:00 után nálad is az átlagnál jobb volt a tv vétel! :)
Írásom áttekinthetőbb legyen, a gyenge rövid ideig tartó troporól térképen, ahogy én érzékeltem és ahogy az előre jelzés közölte.

15:00-19:00 közti időszak
Kép.Kép

19:00-22:00 közti időszak
Kép.Kép.Kép.Kép

22:00-24:00 közti időszak
Kép.Kép.Kép.Kép

Éjfél után 1 óra magasságában már egy távoli adás sem volt fogható. Körbe forgatva az antennákat, csak a megszokott adások voltak vehetők kb: 120 km sugarú körben.
Kép
Üdv.: podapu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Nálam is végül a keleti irány volt erőteljesebb: a románok számos csatornán jelen voltak; csak a ritkábban előfordulókat említve: TVR2 - C31 és C35. Emellett a C46 csatornán fogtam a B92 adását, amit csak ritkán látok és fogalmam sincs, honnan adhat. Most tudtam először jól befogni az RTS1 adását a C59 csatornán is szintén keleti irányból. Ezek ugyan még a határon belül vannak, de feltehetően 200 km távolságban a lakhelyemtől, esetleg még ennél is több. Azt megint nem tudom, az RTS1 honnan ad ezen a csatornán és szerintem az adóteljesítménye sem lehet valami nagy.
Üdv: Győzi
Avatar
Hajnal István
Hozzászólások: 255
Csatlakozott: 2011.06.30. 11:28
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Vételi telephely: Jászfényszaru

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: Hajnal István »

Sziasztok!

Itt nálam Jászfényszarun , az Alföld tetején a tropokból kimaradok, mert a lábnyom szélén vagyok nagyon. Amikor a Podapunál tropo van , nálam itt semmi sincs. A legutóbb is rám írt Podapu , hogy nagyon jó a vétel. Én csak sóvárogva néztem Skypon , hogy milyen nagyszerűk a képei, vételei, nálam semmi sem volt. Csak ennyit szerettem volna írni a szakirodalom mellé.

Üdv: Hajnal István
Szép napot mindenkinek!
A térerő legyen veletek.
Avatar
logovadasz
Hozzászólások: 274
Csatlakozott: 2010.07.12. 14:14
Tartózkodási hely: Sárszentágota
Vételi telephely: Sárszentágota
Kapcsolat:

Új logó a szerb közszolgálati adókon

Hozzászólás Szerző: logovadasz »

Sziasztok

Nem kimondottan DX, az alábbi vétel. Mára virradó éjjel figyeltem fel először, hogy a szerb közszolgálati televízió 1-es és 2-es csatornáján, új programazonosító logó látható a kép bal felső sarkában. Az RTS1-en PTC 1, míg az RTS2-őn PTC 2 feliratozású logó látható. Ez utóbbiról egy gyengébb minőségű képet közlök. Az RTS1 nem volt értékelhető minőségben vehető. Komolyabb tropó nem igen volt felém mostanában sajnos. :(

Kép UHF24, RTS 2, 2014.02.19. 0 óra 17 perckor

Üdvözlettel:
logovadasz
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Felém a mai nap terjedése sok szép vételt hozott:
A riadóláncban is jeleztem, hogy nyugat felől alakult ki egy kis tropó. Nos, a horvátok közül Papuk szépen elnyomta a C23-on a magyar muxot. Beljét pedig tudtam venni még az antenna hátsó részével is - olyan erős volt a jel. A bosnyák analóg adásokból sem szenvedtem hiányt: vehető volt a BHT1 a C11, C46 csatornákon, az FTV a C29, C55 csatornákon, a BN TV a C32 és 49-en, a TK TV a C59 csatornán, valamint a C54-en egy azonosíthatatlan adás (nem az FTV, ugyanis eltérő műsort sugároztak). Ezen kívül rövid ideig tudtam venni az OBN adását is a C35 csatornán, illetve a C33-on nagyon nyomkodta valami a Prvát és szerintem ez a Pink BH lehetett. Estére leromlott a nyugati irány, viszont kelet felől erősödött fel a terjedés.
Itt csak az RTV1 adását emelném ki, ami a C59 csatornán ad számomra ismeretlen adóról (elnyomta az itt jelenlévő RTS1 adását.)
Üdv: Győzi
Válasz küldése