Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Erős a ma reggeli tropó is. De hasontó már 3 napja reggelente.
Vehető jelenleg is több Szlovák, Ukrán Távolabbi Román, Szerb analóg DVB-T, Bosnyák adások.
Kép.Kép.Kép

Kép.Kép.Kép

Kép.Kép.Kép

Ahogy megszűnt a C.57 csatornán az RTL sugárzása Szentesen, az üres csatornán a Szlovák Mux 1 Poprad, Király hoľa jól vehető. Nappal nincs állandó vétel de estétől reggel 9 óra magasságáig szinte folyamatos. A VP Mux az 54 csatornán a békéscsabai mux miatt nem vehető, úgyszintén a 22 csatorna Mux 4 a szegedi Mux miatt nem vehető.
Elkészült és ma felkerül a VHF III sávú antenna.

Amiről majd meg feledkeztem a 23 csatornán ahol Szentesről a TV2 jött most a Horvát DVB-T Mux A jön.
Papuk Távolság 258,4 km
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

A délelőtti tropó nem csak a digitális adásoknál hozott jó vételeket de az analóg Ukrán és hazai városi tv-knél is. Inter 0.22, 1+1 O.28, persi 0.34
Zemplém TV C.50
Kép.Kép


A csongrádi városi tv jelenleg nem sugározza adását, pár napon belül átállnak digitális adásra.
Üdv.: podapu
Avatar
franjobp
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2011.05.15. 18:33
Tartózkodási hely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)
Vételi telephely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: franjobp »

Sziasztok,

Ma este Bácskossuthfalváról jelentkezem. Igen érdekes jelenség tanúja vagyok, ilyennel még nem találkoztam... Érdekes légköri zavar lehet, bizonyos adások szinte teljesen eltűntek: MUX-B, C, E Belje, MUX-A és C Csávoly, .. Csávolyról az M1 is pocsék minőségű, pedig tökéletes szokott lenni, továbbá Pécsről az analóg adók gyengébbek... Biztosan nem az antennával és az erősítővel van gond, mert olyan szerb adások jönnek be, amik amúgy az említett adók működés miatt nem szoktak, illetve Kiskőrös analógban jó minőségben vehető... Valaki másnak volt már hasonló tapasztalata?
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Szia!
franjobp írta:Igen érdekes jelenség tanúja vagyok, ilyennel még nem találkoztam... Érdekes légköri zavar lehet, bizonyos adások szinte teljesen eltűntek: MUX-B, C, E Belje, MUX-A és C Csávoly...
... Valaki másnak volt már hasonló tapasztalata?
Volt...tipikus látóhatáron túli vétel. Normál esetben a légkör magassággal arányos hőmérséklet csökkenése a rádiófrekvenciás jeleket kis mértékben a "visszahajlítja" a föld irányába. Ha a légkör magassággal összefüggő hőmérséklet eloszlása megváltozik, akkor vagy jobban "visszahajlítja" a jelel (felerősödik a látóhatáron túli vétel), vagy kevésbé (romlik a vétel). Szerintem nálad most a második eset áll fenn. Anno a Dunántúlon az osztrák adók vételénél tapasztaltam ezt, általában a téli időszakban...

üdv Józsi
Avatar
franjobp
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2011.05.15. 18:33
Tartózkodási hely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)
Vételi telephely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: franjobp »

Szia Józsi,

Köszönöm a magyarázatot, minden bizonnyal erről lehetett szó. Úgy egy órája helyre is álltak a csatornák, most már csak terjedések vannak, a jelzett csatornákon pedig helyre állt a jelszint.

B MUX esetében (ami eddig hiányzott nálam...) a helyzet most az, hogy a K37-en Úzd/Pécs felől nincs stabil vétel a kisebb éjszakai terjedés esetén sem, viszont az 5-én indult szentesi adó az esti zűrzavar után most vehető. Remélem, így marad nap közben is, és stabil lesz a vétele, mert akkor meglesz apunak a Sport1 és 2, anyu pedig újra nézheti a Universalt, ugyanis itt a kábeltévéről levették... :)

Üdv.

Franjo
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Mint minden nyugat felől érkező lehűlés, hidegfront tropót hoz létre térségünkben. A mai nap sem volt kivétel, a front érkezése előtt 24 órával korábban egy észak-keleti és dél-nyugati irányban fekvő sávban felerősödik a tv vétel. Hasonló volt augusztus 13-án. Jelen esetben viszont elmaradtak a DVB-T vételek, egyszerű a magyarázat sokkal erősebb a tropó, annyira hogy az analóg adások sok csatornán hibátlan képminőségben vehetők. Pl: a C.23 csatornán olyan erősen vehető a PINK-BH hogy a Horvát DVB-T Papuk-ról 90% körüli jelszinttel jön de a minőség sokszor még a 10%-ot is alig éri el, így a kép nem áll össze. Ez az erős analóg adás erősségének tudható.
Készítettem egy térképet ezen belül volt jó a vétel, se kelet sem nyugati irányból nem volt változás. Természetesen már országrészen másképp jelentkezhet az erős térerő a tv vétel szempontjából.
Kép
Nálam csak az Ukrán és Bosnyák adások voltak vehetők és a tropó útjába eső Szerb adások.
A vételi távolságok nem lebecsülendők, Ukrajna irányában 254 km,
Bosznia irányában 364 km, és a nagyobb teljesítményű adókról hibátlan a vétel.
Bosznia.
PINK BH: C.23/H
FTV: C.29/H, C.54/H, C.55/H,
BH1: C.46/H, C.57/H
OBN: C.35/H
BN TV: C.32/H, C.49/H
TK TV: C.59/H
Kép.Kép.Kép
Kép.Kép.Kép
Kép
Ukrajna.
Inter 0.22/H, 1+1 0.28/H, Éra 0.34/H
Kép.Kép.Kép
Üdv.: podapu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Sziasztok!

Ez elég érdekes dolog. Tegnap este a románok felől én is tapasztaltam tropót, viszont más irányból csak egy kis vételi javulás volt, de tropónak nem nevezném. Érdekes volt, hogy az ezt megelőző két estén alig akart megnyikkanni a horvát digitális adás Beljéről, Borinciról, de tegnap este már fél 7-kor hibátlanul jött az A mux, nem sokkal később a B is. Azért mondom, hogy érdekes, mert a bosnyákok közül minden a megszokott minőségben volt vehető analógban és Pécs felől sem láttam különösebben jó vételt a megszokotton túl, így hát nem értem, minek köszönhető a túl jó horvát vétel.
Üdv: Győzi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Győzi.

Nem olvastál figyelmesen, és nézd meg vagy nézesd meg valakivel az itt be másolt időjárás hőtérképet és rögtön megérted! Már csak az Ukrán adás jön de az is gyengén, dél-nyugat felől már semmi nincs.
http://www.idokep.eu/?oldal=hoterkep
Üdv.: podapu
M.Győzi
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2013.01.07. 20:55
Tartózkodási hely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)
Vételi telephely: Bácsföldvár (Vajdaság - Szerbia)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: M.Győzi »

Szia Gyuri!

Így már mindjárt világos a helyzet. :)
Ezek szerint pont a "hővonal" útjába esett a horvát, de nem volt túl széles, ezért nem jött más jobban.
Üdv: Győzi
Avatar
franjobp
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2011.05.15. 18:33
Tartózkodási hely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)
Vételi telephely: Budapest - Bácskossuthfalva (HR: D1)

Re: Földi TV adások vétele.

Hozzászólás Szerző: franjobp »

Sziasztok,

Bácskossuthfalván kipróbáltam Szentes vételét. Több régi antennával is próbálkoztam (mint Elrad - Gorenje gyártmány), a TV 4022 és 4043 volt a legjobb erre a célre. Ez mindkettő F IV-es antenna, vagyis a 21-37-es csatornákra méretezték. A 4591-et is kipróbáltam, azzal meg se nyikkant nap közben. Végül a 4022-es mellett döntöttem. Eredmény: nap közben a vételi határon van a jelszint, percenként kimarad a jel. Öt óra után, amint kicsit lehült az idő, már stabil volt a vétel és nem szakadozott. Most megegyezik a Pécsről és Csávolyról az A és a C vételével, vagyis maximális a jelszint.
Egyébként egy szintén Elrad gyártmányú csatornaerősítőt állítottam a K26-ra, azzal csatoltam a rendszerbe a B MUX-ot. Csatornaerősítő nélkül meg se nyikkan nap közben, vagyis a szélessávú erősítő nem elég hozzá...
A lefedettségi térkép szerint a falu pont a vételi határon van... MEgjegyezném, Szentesről az A és a C MUX-nak terjedés nélkül se híre, se hamva...
Az állandó stabil vételhez nincs más, mint kivárni Csávoly indulását.
Íme, egy pár kép a kivitelezésről:

http://kepfeltoltes.hu/thumb/130820/201 ... es.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/thumb/130820/201 ... es.hu_.jpg

Üdv.

Franjo
Válasz küldése