Antennák a TV I-V. sávra

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

podapu írta:Elkészült az új UHF antennám.
...
Hamarosan elkészül az URH antenna is.
Szia Gyuri!

Igazán szép antenna...milyen terv alapján építetted? - valakinek sikerült lemérnie egyet? Az URH antenna mekkora lesz?

Gratulálok! remélem jól fog működni.

üdv Józsi
Avatar
Hajnal István
Hozzászólások: 255
Csatlakozott: 2011.06.30. 11:28
Tartózkodási hely: Jászfényszaru
Vételi telephely: Jászfényszaru

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Hajnal István »

Szia Gyuri!

Gratulálok a szép teljesítményhez. A tesztekre azért még kiváncsibb leszek.
Szép napot mindenkinek!
A térerő legyen veletek.
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok Szia Józsi.

Az URH antenna az antenna építés gyakorlata C. könyvből lett választva egy 6 elemes verzió. A választás oka az hogy egyenlőre kevés az anyag az antennára és ez a verzió bővíthető akár 8 vagy 10 elemes nagyságra is. Így ha kevésnek bizonyul az antenna nyeresége tovább lehet építeni.
A Fesa 818 részben saját számítás ugyan is csak a 817 N 60 méreteit ismerem de az volt a 818 rövidebb verziója. Ami egy az egyben megegyezik a 818 első kétharmad részével. De nem egyezik meg a győri antennával, de megegyezik a Lengyel polaris N 60-al, amit a lengyelek a fesa méretei alapján gyártottak igen sokáig. Tehát annak ismeretében hogy tudom az elemek hosszát úgy a rövid mint az egész hullámú elemek nagyságát, az antenna teljes hosszát így ki lehet számolni az utolsó 10 elem (5-5) távolságát. Lehetséges hogy nem 100%-pontossággal sikerült kiszámolnom de ezért várom a teszteket meg a méréseket. Majd ki derül hogy a 817-hez képest mennyivel nagyobb jelszintet tudunk mérni.
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Sikerült fel vinnem az épített Fesa 818 N60 antennát az árbocra és megszületett a végeredmény. Gyorsan készítettem egy képet is róla mert valószínű hogy többet nem találkozok vele az antenna árbocomon :)
Nem igazán váltotta valóra a számításaimat, hogy a legjobb antennát építettem meg. Az antenna nem rossz senki ne gondolja, sőt igen jól teljesített. Az összehasonlítás alapja a múlt év tavaszán átépített Iskra antenna, amely jobb eredményeket produkál. Már rég nem a kereskedelemben kapható nagyobb teljesítményű antennák az összehasonlítás alapja. Ezt azért említem hogy senki ne gondolja azt hogy vesz egy Iskra 92F antennát és jobb lesz mint a Fesa 818! Talán már szőrszál hasogatás az amit mi amatőrök produkálunk az antennák és teljesítmény növelése céljából, hiszen úgy érezzük hogy ha már 1-2 dB jelszint növekedést értünk el, már az is nagy siker. És ez így is van egy nagyobb távolságú vételnél 1-2 dB jelszint növekedés annyit jelent, hogy a beltérink tudjon menteni adatot vagy sem.
Nos a 818 antennánk végig az iskra mellet haladt az 55-ös csatornáig közel azonos, vagy azonos képességgel és az 55 csatorna volt a holtpont, ahonnan a 818 nyeresége romlott. Az 59 csatornán már jóval gyengébb képet produkált mint a másik antennám. Ezzel nincs is baj elvégre tudtam hogy ez az antenna 21-59 csatornák-ig van méretezve. Abban bíztam hogy a nyeresége az V sáv tetején elmarad és ez által a IV sáv alján valamivel jobb eredmény érhető el vele. De sajnos nem, sőt az antenna nagy oldalnyalábbal rendelkezik így a nyílásszög sem tökéletes. Ez lehet részemről rossz számítás de a többi fesa típus is ehhez hasonló tulajdonságokkal bír. Továbbra is maradt az átépített iskra, addig amíg nem sikerül egy jobbat építenem. :)
Kép
Üdv.: podapu
Avatar
Németh Józsi
Hozzászólások: 1181
Csatlakozott: 2009.12.28. 21:29
Tartózkodási hely: Békés
Vételi telephely: Békés
Kapcsolat:

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: Németh Józsi »

Sziasztok!

Gyuritól megkaptam az "után épített FESA818" méreteit, megrajzoltam a digitális modelljét és az MMANA antenna analizátor szoftver szerint ezt kaptam (GA=nyereség [dBi] és FB=előre/hátra viszony [dB]):

Kép

Max nyereség 710 MHz-nél van: 18,1 dBi...

üdv Józsi
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

A diagram előtti antenna értékelésemet, igazolja az antenna nyereségét ábrázoló görbe. Az összehasonlítás alapja az átépített DTX és ehhez hasonlítottam a Fesa antennát. Most ha a Fesa diagramjához hasonlítom a DTX antennát a vet adások alapján, akkor elméletben a DTX diagramja így nézne ki.
( a dtx antenna nem a gyári kivitel)
Józsi majd küldöm az adatokat a dtx-ről, úgy lesz pontos! :)
Kép


Folytatom
a Fesa 818 N60 antennával kapcsolatos tapasztalatokat. Az elmúlt 9 napban némi módosítást hajtottunk végre az antennán, azért beszélek többes számban mert Németh Józsi barátunk a számítógépes adatbeviteleket végezte. Így az antenna elemek módosítása könnyebben ment és próbáltuk minél jobban ki tolni az antenna frekvencia átvitelét. Amit egy jó pár antennaelem módosításéval sikerült, és a gyári adatokat meg közelíteni. Az újra épített Fesa-t az MMANA-GAl programmal teszteltük.
A beszámoló elején írtam hogy az összehasonlítás alapja: " a dtx antenna nem a gyári kivitel " Úgy gondolom ennek nem sok értelme van mivel ez az antenna valószínű csak nálam létezik, így a kereskedelemben kapható dtx antennával hasonlítom össze és a diagramjára vezettem fel a fesa nyereség görbéjét. Természetesen figyelembe kell venni hogy így a DTX egy jóval rövidebb antenna nem versenytársak és csak szemléltetni próbálom a két antenna nyereségét.
Kép
A FESA 818 N60 frekvencia átvitelét 474 MHz-825MHz-ig az az a 21-65 csatornáig rajzoltam meg. Ebben a tartományban az antenna jó eredménnyel használható és nem csak a számítógépes szimuláción de a gyakorlatban is. A legnagyobb nyereség tartománya 700-750 MHz, 18-18.25 dBi.
Üdv.: podapu
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!

Érdekes kialakitásu antennát találtam.Olasz gyártmány.

http://translate.google.hu/translate?hl ... 6bih%3D853
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

RS 3806 BDXC írta:Sziasztok!

Érdekes kialakitásu antennát találtam.Olasz gyártmány.

http://translate.google.hu/translate?hl ... 6bih%3D853
Szia.
Nem kell Olaszba menni itt van Győrben a gyár. :)
Pl: Fracarro BLU920F 16000 Ft ami meg egyezik a DTX 92F antennával
http://www.carant.hu/termek.php?lang=hu#

Carant Antenna Kft.
Cím: Hungary 9028 Győr,

Ignác Török street. 66.
Telefon: +36 96 516 010
+36 96 432 833
Fax: +36 96 516 016
E-mail: market@carant.hu
Web: http://www.carant.hu
Üdv.: podapu
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Végleges formába önthető a Fesa 818 N 60 antenna. Február óta át építettem vagy háromszor mire elfogadható paramétereket produkált. Sikerült a frekvencia tartományt jóval megnövelni, így az antenna a 66 csatornáig jól használható. Természetesen sikerült a nyereségen is javítani közel 1dB-t.
474 MHz-en az antenna 12.4 dBi-vel indul egyenletes az emelkedés egészen 770 MHz-ig. Itt éri el az antenna a legnagyobb nyereséget 18.93 dBi-t innen viszont nem hirtelen, hosszabb íven egyenletes a nyereség esése. Ha visszanézitek a februári első tesztet ahol az 51 csatorna környékén 18.1 dBi nyereséget produkált az antenna ahhoz képest teljesen meg változtak a paraméterei.
Kép
Kép
A tesztek alapján is egy igen jó antennát sikerült építeni. Jelenleg Szilárd barátunk gyötri az antennát hogy ha még valamit korrigálni kell rajta.
Üdv.: podapu
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Re: Antennák a TV I-V. sávra

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Szia Gyuri!

Köszönöm az infot. Gratulálok az antennádhoz.
Kiváncsian várom, milyen eredményeket produkál majd.
Válasz küldése