Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TV-DX

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Tegnap este jeleztem hogy egy tropó van kialakulóban délkelet magyarországi részen. Amely robbanás szerûen alakult ki, viszont a tartóssága sem volt túl hosszú. Abban bíztam hogy reggelre erõsödik, de hajnali 2:30-kor erõsen gyengült és hajnali3-ra el is tûnt. Valószínû egy nagyobb kiterjedésû felhõ rendszer alakította ki a 300-400 km távolságból érkezõ,nagyon jó minõségben vehetõ tv jeleket. Bosznia, Szerbia, Románia irányából.
Feltehetõen csak az ország ezen részén alakult így a jó tv vétel mivel tõlem északabbra nem volt változás a vételben. Az este folyamán Sszilu amatõr társunkkal folyamatosan kapcsolatban voltam sypen és webkamerán keresztül nézhette hogy egy frekvecián 2-3 különbözõ tv adás is vehetõ volt igen jó minõségben. Észak-nyugat Magyarországon elmondása szerint nem volt nyoma a komolyabb terjedésnek.

Nem olyan régen írtam hogy a Horvát DVB-T adást csak a C21 csatornán tudom venni mivel a Magyar DVB-T adások csatorna kiosztása miatt a C38-C44 csatornán elnyomják a Horvát adókat. Nos most fordult a kocka és a nagy térerõnek köszönhetõen a C38 csatornán 21:30 körül rövid ideig nem volt fogható a békéscsabai mux mely tõlem csak 40 km-re van.
A legerõsebb volt a terjedés Horvátország és Bosznia irányából Innem volt a legjobb a képminõség. Ebbõl az irányból a legnagyobb távolság 360 km volt.
Kép.Kép.Kép.Kép
Szerbia felõl mint egy 300 km távolságból hibátlan volt a vétel de csak a nagyobb teljesítményû adókról, mint pl: 1 prva, B92, PTC2, Pink. A városi tv-k mint egy 210-250 km távolságig közepes jó képminõségben voltak vehetõek, pl:Pancevo, tv Sabac. A legtávolabbi a Zóna tv és a Lasta tv mint egy 450-470 km távolságból,de itt a minõség már nagyon rossz volt szinte alig azonosítható volt a vétel.
Románia felõl is több kis teljesítményû adó volt vehetõ, Pro tv, Prima tv, Tele europa nova amit a adó kis teljesítménye miatt én is ritkán látok. Románia felõl a legtávolabbi vétel Nagyszeben DVB-T adása. 300 km.
A vételi helyemen a vett tv adásokból összeállítva egy térképet, így alakult a tropo nagysága.
Kép

Üdv.:podapu
chucky
Hozzászólások: 762
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok!

Valószínûleg Északabbra is feljött a tropo, mert éjfél körül félálomban végigcsattotgattam a rádiót és több délszláv illetve hazai helyi adó szólt kiváló minõségben. Sajnos már nem volt annyi lélekjelenlétem, hogy bekapcsoljam a TV-t. De meg tudom erõsíteni a robbanászszerû tropot, mert reggelre már semmi sem maradt belõle. :(
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

tropó

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia,

Így van és lehet hogy az alsó frekvencia tartományban, rádió adásoknál másképpen alakult a tropo mert Sszilu is megjegyezte, hogy van Horvát rádió vétele, de tv vétele nem volt nagyobb távolságból.
Néztem a rádió amatõrök terjedési térképét és 144 MHz-en is voltak kiugró rádió amatõr vételek déli irányból.

Üdv.
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Sziasztok!
Valóban jó terjedés alakult ki.Magyarország északi részére is felért.OBN adását kitünõen vettem még ma reggel is.(foci mecss).Sikerült egy dátumos képet készitenem amit fel is tennék.Viszont FTV vételeimmel gond volt.Mindig akkor volt gyenge mikor képet kellett volna csinálni.Viszont ma korán keltem abba a reményben hátha sikerülne jobb minõségü képet esetleg monoszkópot fotóznom.Errõl és további 2-TV-állomás vételérõl 18-óra után számolnák be.

Addig is jó vételt kivánok mindenkinek.

Üdv:Sanyi
Kép
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

tropó

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
A hajnali órákban nálam az alábbiak jöttek, igaz csak gyenge, közepes minõségben, ezért fotókat nem tettem fel:

Analóg:
c35: OBN (Kozara)
c35: TVR2
c33: Pink BH (Kozara)

Digit:
Jihlava (30, 33, 35), a 35-ös, csak gyõri analóg szünetben
Ivanscica (csak az 1. mux., 44)
Psunj (39)

Érdekességként megjegyzem, hogy a c35-ön, a román 2., szinte folyamatosan fogható Öttevényen. Nem csak terjedéskor tapasztalható az általában hullámzó jelszint, hanem átlagos vételi körülmények között is. Természetesen nézhetetlen minõségben, és sokszor csak azt látni, hogy "valami van ", de ~400 km távolságról, szélessávú antennával nem semmi. Egyébként ugyanilyen a 91.00 MHz-n a Radio Romania Actualitat is, de URH-n ez teljesen normális. Ennyit jelent, hogy jók a földrajzi körülmények. Annak idején folyamatos vételként figyeltem, hallgattam az Olaszországból, jóval több, mint 400 km-rõl sugárzó Antenne Austria-Süd mûsorát.

Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Szia! Szilárd

Nagyon vártam mi történik arra felé.Nálam jelenleg is jön FTV Ch-29.Szinesben csak rossz minõségben
Üdv:Sanyi
chucky
Hozzászólások: 762
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Hozzászólás Szerző: chucky »

Sziasztok!

Nálam a legjobb minõségben az PTB 1 és 2 vehetõ jelenleg. Az FTV ch29-en és az PTC 2 ch61-en csak nyomokban van jelen.
Két képet mellékelek az PTB adóiról. Sajnos erõsítõ nélkül, egyetlen antennával ilyen minõséget kapok egyelõre.

Kép Kép

Üdv.: Szabolcs
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

tropó

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
Kicsit erõsödött az északi irány is, hullámzóan, de fogható a TVP2 (C41), és a Polsat is (C58).
Üdv.: Szilárd
Kép
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TV-DX

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok.

Valamennyire gyengült a vétel dél-délnyugati irányból de nem számottevõen.
Jelenleg is vehetõ a három nagyobb Bosnyák tv csatorna a BHTV C.27/H, gyenge minõségben, de ez kora reggel sem jött sokkal jobban. Viszont az FTV C.29/H, az OBN a C.35/H csatornán most is jó minõségben vehetõ.
Kép.Kép.Kép.
Kép.Kép

Valóban erõsödik a vétel északi irányból és nagyon gyenge de azonosítható képminõségben vehetõ az Ukrán tv. 22/H Inter, 34/H csatornán az elsõ nemzeti tv. Hasonló minõségben vehetõ a C.29/H csatornán a Lengyel TVP2 mûsora.

Jó vételt.
Üdv.: podapu
Avatar
RS 3806 BDXC
Hozzászólások: 2429
Csatlakozott: 2010.11.18. 08:51
Tartózkodási hely: Göd-Felsõ
Vételi telephely: Göd-Felsõ

Hozzászólás Szerző: RS 3806 BDXC »

Hát korán keiltem de pár dolog.FTV monoszkõp jó minõségbe elmaradt.Viszont megjelent néhány uj állomás .Amit sem fotózni sem azonositani sem tudtan.
Kép
Válasz küldése