derrick írta:Lehet hogy inkább a vásárlói fórum részbe kéne írnom, de talán itt jobb helyen lesz
Van egy TV-4591F DIGITAL antenna CH 21-69 INGLAR antennám, egy 38 mm-es acél árbócon. Egyelõre ezt kéne forgatni, bár késõbb lehet hogy felkerülne rá egy egyszerûbb VHF antenna is, vagy egy logper.
Milyen forgatót tudnátok ajánlani/milyen áron/honnan (webcím, vagy üzlet, elérhetõség stb.)?
Szia.
Túl nagy választékod nincs ezen a téren. Amit az országban lehet kapni az a (Antennaforgató AR-302)
A 2009.dec.3. hozzászólásomban ott a dobozolt képe.
Néha néha még felbukkan egy-két hirschmann forgató hirdetésekben,de igen sokat kérnek érte ha új,30-40 ezreket is. Annyival nem jobb mint amit most kapsz a Conrádnál,az utolsó ára 17990Ft
Többen használják ezt a típust és jól mûködik,lassan az enyém is cserélve lesz mert a hirschmann már nem tud pontosan az adóra állni,nagy a holtjáték igen kopott.
A véleményeteket szeretném kérni, az alábbi általam elképzelt és megépítésre váró antennarendszerrel kapcsolatban.
Minimális költség ráfordítással szeretnék egy forgatható antennarendszert építeni földi adások vételére. A közelmúltban hozzájutottam némi bontott alapanyaghoz (alucsövek, acélcsövek) és egy használt AR-302 forgatóhoz. Az elképzelésem egy 4 tagból álló "teleszkópos" árboc elkészítése, aminek a nettó magassága 8m. 2,5-3 m körüli horganyzott acélcsövek állnak rendelkezésemre, 2"-os cső indulna a padlástérből, az alsó vége illetve 1,8 m magasan megrögzítve. A tetőn kívül kb. 0,5m-t állna ki, ebbe belecsúszik egy 3m hosszú 6/4"-os cső, aminek a felső végére kerülne két omega házas Y csapágy, illetve kb. 80cm-rel alá a forgató. Sajnos a forgatóba csak colos cső megy bele, így a forgó szakasz 2,5m hosszú 4/4-es illetve az ebbe beletolható 3/4-es csőből (kb. 1,5m) állna. A colos csőre kerülnének a CCIR Yagik, azaz 2db 5 elemes V polárban egy kereszt tartóra szerelve és egy 10 elemes H polárban. Sajnos a 3 m hullámhossz miatt az antennák között viszonylag nagy távolságot kell hagyni, így ezek a 4/4-es cső teljes hosszát el fogják foglalni. A 3/4-es toldalékra szeretnék UHF Yagit helyezni, 2 db 15 elemeset, az egyiket H a másikat V polárban. Ezt az árbocot egymagam is fel tudom állítani, az összecsúsztatott csöveket tolom felfelé és egymás után szerelem fel az antennákat. Sajnos van egy-két dolog, amiben bizonytalan vagyok, mégpedig:
- 3/4 colos cső elég erős-e ahhoz, hogy elbírja az árboc csúcsán lévő UHF Yagikat?
- mivel járok jobban, ha az alap ötlet szerint 2 db 15 elemes UHF Yagit építek (H ill. V) vagy egy 30 elemeset csak H polárra?
- van egy 8 elemes O12 VHF III Yagim is, érdemes-e ezt DAB vétel céljából (még nincs vevőn hozzá) felszerelni...gondolom V polárban (lesz a DAB-ból valamikor valami???)
- a forgató bírni fogja-e, bár a két csapágy a nyíró terhelést leveszi róla, de a szél forgatónyomatékát el kell viselnie
- a forgató alatt érdemes-e az árbocot kikötni, ez a pont kb. 2m-re lesz a felső rögzítőbilincs felett...
Ha valakinek van már tapasztalata hasonlóval, kérem ossza meg...köszönöm.
Két pontban vannak tapasztalataim:
1. A 2 db 15 elemes yagicsoport nyereségnövekedése frekvenciafüggő lesz, mert az egymástól való távolságuk befolyásolja azt. Hacsak nem csatornaantennákat kötsz össze. Az illesztéseken is veszít a csoport a nyereségből. Az egy nagyobb antenna illesztési hibája, tömege és szélterhelése is kisebb, mint a csoporté.
2. A forgatót nem szabad túlterhelni, mert potatlanná válik. Nekem úgy tűnt, hogy bírja a terhelést, de szépen kicsinyenként eltávolodott a beltéri jelzője a valódi antennairánytól. Ilyenkor egy 360°-os oda-vissza forgatás után helyreállt a "rend".
Amit Szilárd irt helybenhagyom a tapasztalat a csoport antennákkal az hogy csak abban az esetben szabad elkészíteni, amennyiben csak egy frekire szeretnéd használni.
A lényeg a 3/4 cső nem eléggé erős ha több antenna lesz rajta a szél jól meg hajlítja még a vastag falút is. Így volt nekem is és az első szélvihar elrendezte. Erősítésnek ráhúztam egy 4/4 vastag falút. A kát cső egyszerre forog a forgatóban de küldöm a képet is hogy átlátható legyen. Így 75 cm oldal kitartással is bírja az akár 4 m hosszú X yagit is. Nálad fordítva kell megoldani a forgató felszerelését alul a forgató följebb a csapágy vagy egy persely.
Alul egy nyomcsapágy veszi fel a függőleges terhelést és így csak a széllökéseknek kell ellenállnia.
Köszönöm a tanácsokat. Annyiban visszacsatolnék, hogy a két kisebb UHF Yagit nem akarom csoportba kötni, hanem az egyik vízszintes, a másik függőleges polárban üzemelne (a környező országok DVB-T adóit nézve kellene egy V antenna is). Jelenleg rendelkezésemre álló alu anya vagy két kb. 15 elemes, vagy egy 30 elemes Yagira lenne elég. A 15 elemes antenna szélessávú lenne...nyereség maximuma (kb. 15dBi) 800 MHz környékére esne, de 470MHz-en is még illesztetten üzemelne kb. 10dBi nyereséggel. Legszívesebben gyári árbocra, szépen csillogó új antennákat tennék fel, de a családi kasszát nem akarom megterhelni 30-40e Ft-tal...
Németh Józsi írta:Sziasztok!
... szépen csillogó új antennákat tennék fel, de a családi kasszát nem akarom megterhelni
üdv Józsi
Szia
Nem tudom hogy hogy döntesz jössz e a találkozóra, gondolom csak, mivel nincs messze. Van egy antennám amit oda tudok adni, igaz nem csillog villog, valahogy csak meg egyezünk és a másikat olyanra méretezed amilyenre akarod. A 15 elemesnél hosszabb jobb DX-re is ha másért nem legalább a nyílásszöge kisebb. Meg ha jól körülnézek itthon sok mindent meg tudunk oldani.
TV-4558 antenna 16dB
Majd kifényezed
Szia Gyuri!
Köszönöm a felajánlást és a találkozóra való invitálást. Ezzel kapcsolatban választ adni még nem tudok, de amint meg lesz a júniusi készenléti beosztásom, jelezni fogom, ha el tudok menni.
Addig is építgetem az antennákat és árbocot, a májusi Es szezonra legalább az URH antennákat be szeretném üzemelni.
üdv Józsi