Digitális műholdas műsorsugárzás: "Ku" sávú vételek

Műholdas TV/rádió műsorszórás.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A keleti 2,8-2,9 fok (Rascom QAF 1R) műholdpozíció ún "North" (Afrika) Beam-jén elindult egy újabb frekvencián, transzponderen is az érdemi tv-program sugározás.
11,309 GHz (H), SR:3654, FEC:3/4, PIDs:2315/2316 transzponder értékekkel, MPEG-2, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározva vehetővé vált a senegali, francia nyelvű, D24 - Diaspora 24 programja, melynek vételéhez (nálam) 180 cm-es antenna szükséges.
A mai vételéből bemutatnék néhány képernyő fotót, program logot, ill. inzertett.
(A vételi fotó érdekessége, hogy bár 11,309 GHz (H) frekvenciáról történik a vétele, de a képernyő alján futó EPG-ben a műhold Ku sávjának másik aktív frekvenciáját, a 11,380 GHz (H)-t jelzik, azaz nem kizárthatóan, a kezdeti tesztadások után a D24 programja is a 11,380 GHz (H) mini csomagjához csatlakozik, de jelenleg, onnan még nem vehető ez a program!)

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A nyugati 24,5 fok (Intelsat 905) műholdpozícióban kisméretű antennákkal is vehetővé vált egy mexikói Televisa Networks műsorcsomag 11,626 GHz (H), SR:13500, FEC:7/8 transzponder értékekkel.
A spanyol és eredeti nyelven is adott mexikói programok csatorna adatai;
- Distrito Comedia; PIDs:4112/4113.
- RMS Canal; PIDs:4128/4129.
- TeleHit; PIDs:4144/4145.
- De Pelicula Europe; PIDs:4160/4161.
- La Estrellas Europe; PIDs:4176/4166.
- Tlnovelas Europe; PIDs:4192/4193.
A vett (kisebb részben már más vételi adatokkal ismert) nagyobb részben teljesen új, mexikói tv-programok vételét, 2-2 db. vételi fotómmal (logok) is szemléltetném;

Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Kép. Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A keleti 52,5 fok (YahSat 1) műholdpozícióból, 11,843 GHz (V), SR:27500, FEC:2/3 transzponder értékekkel, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben modulációval sugározott "A1 TV Network" szolgáltatói csomagból vehető tv-programok vételi lehetőségeiről már korábban is beszámoltam, melyet az újdonságok ismertetésével szeretném folytatni. Ezeket, bár HD képtartalmúnak jelzik, de az én tapasztalataim szerint azok többségének képminősége elmarad a jó minőségű, francia, német SD adások képminőségétől.
A műsorcsomag újabb programjainak csatorna adatai;
- 7 TV HD; PIDs:52/57, (Sp).
- Liberation TV HD; PIDs:701/702, (E).
- A1 Media HD; PIDs:2241/2242, (Sp).
- Mir TV Europa HD; PIDs:2251/2252, (Bo).
- A1 Bosnia HD; PIDs:2261/2262, (Bo).
- La One TV; PIDs:2481/2482, (F).
A vett újabb "HD-s" programokat (az ismertetésük sorrendjében) 1-1 logo vételi fotójukkal is szemléltetem:

Kép.Kép
Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

A keleti 46,0 fok (AzerSpace 1) műholdpozícióból 11,095 GHz (V), SR:30000, FEC:3/4 transzponder értékekkel, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározott vegyes műsorcsomagban megjelent a négy, legjelentősebb orosz közszolgálati csatorna programja kódolatlanul. Ezek közül az ORT 1 és a Rossiya 1 programja kizárólag innen vehető kódolatlanul is Magyarországon, hiszen a keleti 90,0 fokos műholdpozíció a legtöbb amatőr számára már nem "belátható". Így, az orosz nyelvű tv-programok kedvelői számára, különösen is fontos lehet ez a műholdpozíció, ahonnan, kis-közepes antennával is megvalósítható a vételük.
A műsorcsomag közszolgálati, központi programjainak csatorna adatai;
- Perviy Kanal - ORT 1; PIDs:85/84.
- Rossiya 24; PIDs:100/94.
- Rossiya 1; PIDs:62/61.
- RTR Planeta; PIDs:106/105.
Az orosz nyelvű, moszkvai idő szerint (4:3-as képformátumban) adott programok vételét 1-1 db. logo, hír-inzert vételi fotóval is szemléltetem;

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Egy új kirgiz tv-műsorcsomag indult el a keleti 46,0 fok (AzerSpace 1) műholdpozícióból 11,015 GHz (H), SR:33000, FEC:3/4 transzponder értékekkel, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben, modulációval sugározva, melynek vételéhez kis-közepes antenna is elegndő lehet.
A kirgiz műsorcsomagból jelenleg (kódolatlanul) vehető tv-programok csatorna adatai;
- NTS TV; PIDs:3101/3201, Ky. (alapvetően az orosz NTV műsorára épül).
- Azia TV; PIDs:3103/3203, Ky.
- Echo Manas; PIDs:3104/3204, R.
- Osh Pirim; PIDs:3105/3205, Ky.
- Kirgizstan; PIDs:3106/3206, Ky.
Néhány nappal ezelőttig, még a kirgiz Sentyabr tv-programját is e műsorcsomagból sugározták, de az átköltözött a 11.095 GHz (V), SR:30000, FEC:3/4 transzponder értékű MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerben adott vegyes, orosz műsorcsomagba, s onnan most a 108/109 PIDs értékekkel sugározzák, szintén kódolatlanul.
Az ismertetett kirgiz tv-programok vételét 1-1 db. vételi fotóval is szemléltetem úgy, hogy az Echo Manas programja által alkalmazott, ún. program azonosító képjeleket kiszerkesztve is bemutatom, melyek érdekessége, hogy az azonosító képjel orosz nyelvű feliratozása mellett, ún. kirgiz ékírással is szerepeltetik azt.

Kép.Kép
Kép. Kép
Kép.Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

Néhány friss változásról szeretnék beszámolni a keleti 46,0 fok (AzerSpace 1) műholdpozíció vételi lehetőségei tekintetében;
- A 11,015 GHz (H), SR:13000, FEC:3/4, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerű kirgiz műsorcsomagba visszatért HD (720p) képtartalommal a kirgiz Sentyabr programja 3107/302 PIDs értékekkel. A logoja vételi fotóját már, egy másik sugározási frekvencia tekintetében az elmúlt napokban bemutattam, így azt most nem ismételném meg.
- A 11,095 GHz (V), SR:30000, FEC:3/4, MPEG-4, DVB-S2 8PSK rendszerű műsorcsomagban 35/36 PIDs értékekkel a dott, kirgiz Osh Pirim programja 16:9-es képformátumra, és HD (720p) képtartalomra váltott, ezt új vételi fotóval is szemléltetem..
- A 11,134 GHz (H), SR:27500, FEC:5/6 transzponder értékű azeri (Teleradio) műsorcsomagból vehető, kevésbé ismert, Dünya TV (Azerbaijan) programról (adás befejezéskor) sikerült 2 db., remek logo vételi fotót is rögzítenem, melyeket itt mutatnék be;

Kép.Kép
Kép.Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Avatar
ING-SAT
Hozzászólások: 5259
Csatlakozott: 2008.09.16. 20:06
Tartózkodási hely: Budapest X.
Vételi telephely: Budapest X.
Kapcsolat:

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: ING-SAT »

ING-SAT írta:A keleti 70,5 fok (Eutelsat 70B) műholpozíció felső Ku-sávjában egy bangladesi kis csomag indult el, amit már a Lyngsatra is jeleztem, amely a jelzett vételi adatok alapján, azt "Central Asia" transzponder beamként azonosította. Ehhez képest viszont, elég jól jön a 180 cm-es antenámmal, mellyel a műholdról viszont további közép ázsiai transzpondereket (kirgiz csomagok) nem tudok eredményesen venni.
A bangladesi Ku sávos kis csomag transzponderének vételi adatai; 12,513 GHZ (V), SR:17200, FEC:3/5, MPEG-4, DVB-S2 QPSK rendszerben, modulációval sugározva.
A műsorcsomagból vehető bangladesi tv-programok csatorna adatai;
- Channel 17; PIDs:257/258,
- Alif TV; PIDs:513/514,
- Channel Binodon Bangladesh; PIDs:769/770,....
Az elmúlt napokban, ismét változások voltak a Ku-sávos [12,514 GHz (V)] bangladesi műsorcsomag programkínálatában. Illetve a folyamatos változások tanúi lehetünk annak program kínálata tekintetében.
- Az Alif TV programja helyén (annak megszűnése után) most a Music Bangla TV zenei programja vehető az egyező, 513/514 PIDs értékű csatornán.
- A korábban már Channel Binodon programjaként jelezett, PIDs:769/770 értékű csatornán, egy ideig a Star Bangla programja volt vehető, majd az most, ismét a Channel Binodon (Bangladesh) programjára "váltott vissza".
A bangladesi tv-program csomagban újdonság, a Music Bangla TV program logojának vételi fotóját már sikerült rögzítenem, így az bemutatom;

Kép
Hajdú Mihály dr. https://ing-sat.hu
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

Körpoláros vételnél mire kell figyelni a lapka behelyezésénél? Gondolok itt a keleti 56 fokra például, mert a 11881 L-es freki nekem úgy jön most erősebben, ha V polarizációra váltok, ha H-ra akkor meg kicsivel gyengébb.

Közben addig fordítottam a lapkát, míg megjelent a 11881 L-en is a jel, most csinálok egy vakkeresést és remélhetőleg a többi freki is meglesz jól.
chucky
Hozzászólások: 762
Csatlakozott: 2011.08.15. 14:02
Tartózkodási hely: Hatvan
Vételi telephely: Hatvan

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: chucky »

Atomantiii írta:Körpoláros vételnél mire kell figyelni a lapka behelyezésénél? Gondolok itt a keleti 56 fokra például, mert a 11881 L-es freki nekem úgy jön most erősebben, ha V polarizációra váltok, ha H-ra akkor meg kicsivel gyengébb.

Közben addig fordítottam a lapkát, míg megjelent a 11881 L-en is a jel, most csinálok egy vakkeresést és remélhetőleg a többi freki is meglesz jól.
Szia,

Kétféleképpen lehet betenni a lapkát, vagy a tüskék közé, vagy pedig 90 fokkal elfordítva. A lényeg, hogy mindkét esetben 45 fokos szöget zárjanak a tüskék és a lapka. A fent említett 90 fokos elforgatás a polarizáció felcserélődését eredményezi. Szerintem ez okozhatta nálad a "problémát". Nekem C sávon olyan fejem is van, ahol a tüskék közé téve adja az eredeti polárt, de olyan is, ahol elforgatva a jó. Attól függ, mi a fej tüskekiosztása.

Szabolcs
Atomantiii
Hozzászólások: 714
Csatlakozott: 2016.11.02. 19:16
Vételi telephely: Monostorpályi

Re: Digitális műholdas műsorsugárzás "Ku" sávú vételek

Hozzászólás Szerző: Atomantiii »

chucky írta: Szia,

Kétféleképpen lehet betenni a lapkát, vagy a tüskék közé, vagy pedig 90 fokkal elfordítva. A lényeg, hogy mindkét esetben 45 fokos szöget zárjanak a tüskék és a lapka. A fent említett 90 fokos elforgatás a polarizáció felcserélődését eredményezi. Szerintem ez okozhatta nálad a "problémát". Nekem C sávon olyan fejem is van, ahol a tüskék közé téve adja az eredeti polárt, de olyan is, ahol elforgatva a jó. Attól függ, mi a fej tüskekiosztása.

Szabolcs
Szia!

Köszi a választ, este csináltam egy vakkeresést még és most már jónak tűnik a polarizáció (bár előfordul, hogy egy-egy frekit megtalált L és R esetén is de ez már részletkérdés), de még mindig vannak olyan frekik, amelyeket csak ellentétes polarizációval talált meg, míg a helyes polarizációval csak gyenge jelet találtam.

Gondolom akkor még forgathatok a lapkán, mert csak találomra raktam be a helyére, mivel alapvetően nem látok bele a csőbe, hogy áll a tüskéje, de majd este jobban megvizsgálom.
Válasz küldése