Földi TV adások vétele.

VHF/UHF sávon történt vételek. Trófeák, QSL -ek.

Moderátor: ING-SAT

Válasz küldése
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

Szia Misi!

Köszi az infót.
Azt pedig külön köszi, hogy elrendezted a képeket. Én is igy raktam volna, de sajnos reggelente csak gyorsan felraktam és sipirc melózni.

Üdv.: János
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

tegnapi vételek

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Sziasztok!
A tegnap este jó kis terjedés volt déli irányból, sikerrel fogtam az alábbiakat (egy-két fotóval spékelve, és persze a mindennapos adókat nem írtam):
29: FTV
34: HRT2
37: Vikom (boszniai)
38: RTV Slo 1
47: HRT2
50: RTV Slo 2
54: RTL Televizija
54: Alternativna Televizia (Mreza plus), Kozara
55: NET TV (horvát) közben az EXTRA feliratú mûsor is ment, a NET azonosító nélkül

Üdvözlettel: Horváth Szilárd

Kép.....Kép Kép.....Kép
Horváth Szilárd
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

Tegnap este rögzitett vételek:

KépC33.FOX.......KépC34.KOSAVA

KépC53.TVR2.....KépC66.B:92
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

UHF-DX

Hozzászólás Szerző: podapu »

Sziasztok Sszilu, régimotoros!

Látom szépen alakulnak a vételi eredmények, csak gratulálni tudok!
Úgy látom jó tippeket adtam az antennákhoz, és a kis zajú erõsítõ elõnye így jelentkezik.

Nagyon sok, további jó és eredményes vételt kívánok!
Az elmúlt két hétben valóban sok távoli UHF sávi adást lehetett elcsípni. Déli irányból amit még sikerült azonosítanom a Szerb FOX TV adása Nis-bõl, a C55/H csatornán, távolság 410 km.

Üdv.: podapu

Kép
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

a hosszabbított antennákról még egy kérdés

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Gyuri!
Igen, valóban hasznos tanácsokat adtál, adtatok!
Viszont érdekelne, hogy meddig érdemes hosszabbítani egy-egy antennát? Azért kérdezem, mert eddig ugye két, párhuzamosan kötött vitech antennát használtam, most pedig az egy darab, 10 taggal hosszabbítottat. A hosszúnak a nyeresége nagyobb, de a nyílásszöge mégis nagyobb maradt, mint az ikreknek volt. Ez többször hátrányos volt a déixelés alatt. (persze nem cserélném vissza)
Mik a tapasztalataid?
Üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

Antenna UHF

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Szilárd.

A tíz elemmel meghosszabbított antenna nyeresége nem nagyobb mint a két párhuzamosan egymás mellett mûködõ antennáé.Ennek ellenére még is jobb képet kapsz valamivel mint a két antennával. Ez amiatt van hogy a két antenna közösítése nem tökéletes. Ha a régi módszert használjuk a szalagkábelt, akkor 120 ohmos kicsatlakozást kapunk,ami nem igazán tökéletes. A 75 ohmos közösítésnél már eleve a két balun-nak van csillapítása és nem beszélve a közösítõrõl. Tehát az antenna nyereségünk nõ két antenna esetén,de ugyan annyit csillapít a közösítés vagy egy rossz közösítõ még inkább ront, nem hogy javítana a jelszinten. Nagy elõny viszont hogy a nyílásszög a felére csökken két antenna esetében.
Amit még a két párhuzamosan összekötött UHF széles sávú antennáknál tapasztaltam, az a antennák közti távolság bizonytalansága! Legtöbb esetben az UHF széles sávú antennák közti távolságot 150 cm körül javasolják.De mivel széles sávú antennákról van szó, ez a távolság 500 MHz-n lehet hogy jó, de ugyan ez a távolság 800 MHz-n nem és az is elõfordulhat hogy egy bizonyos frekin kioltják egymás jelét a nem megfelelõ távolság miatt. Ahhoz hogy ez a megoldás jó legyen a frekvencia növekedésénél az antennák közti távolságot csökkenteni kéne, vagy frekvencia csökkenésnél a távolságot növelni. Fix csatornás antennáknál a csoportos antennák egy jó megoldás, és jelentõsen javul a képminõség, fõleg egy négyes csoportnál, de széles sávú kivitelnél nem az elõbb említettek miatt.
Hogy érdemes e tovább hosszabbítani az antennát? Erre egyértelmûen azt tudom mondani hogy nem. Jelen esetben is egy kb. 30 elemes yagi-nak felel meg az antennád. Ahhoz hogy jelentõsen nõjön az antenna nyeresége meg kéne duplázni az antenna hosszát. Valamikor a 70-es évek végén készítettem 45 elemes UHF Yagi antennát a C43 csatornára, a legnagyobb gondom az volt hogy sokszor nem találtam vele az adót, ha meg meglett akkor egy pici szellõ is kimozdította az adó irányából, és csak az elsõ komolyabb széllökésig volt antenna, aztán roncs. Ha jól emlékszem 5,6 m volt a hossza.
Az 1991. évi Rádió technika évkönyvben van egy leírás Bus László okl. villamosmérnök, Antennák összekapcsolása rendszerbe, összegzõvel. Ha valaki kettõ vagy négy antennát szeretne összekötni csoportba, akkor ezt javaslom olvassa át, hasznos de csak Yagi antennákhoz fix csatornákra. A IV-V. sávú 2-es összegzõt elkészítettem és használtam, a C30-as csatornára, a Belgrad TV3K adására, amíg meg nem szûnt.
Üdv.: Gyuri
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

antenna

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szia Gyuri!
Köszönöm a részletes választ! Ennyi variációt kipróbálni... Végiggondolni sem kevés, hát még kivitelezni!

A múltkori niši vételedrõl jutott eszembe, hogy egy ízben fogtam a Belgrád 2. mûsorát, még a nyolcvanas évek végén Jastrebacról, az UHF27-en.
Köszönöm még egyszer, jó vételt, üdv.: Szilárd
Horváth Szilárd
Avatar
regimotoros
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2008.09.17. 20:38
Tartózkodási hely: Szolnok
Vételi telephely: Szolnok

Hozzászólás Szerző: regimotoros »

Ma este sikerült vennem a TVP 2 csatornát a C 29-rõl.

Kép
Avatar
Sszilu
Hozzászólások: 1602
Csatlakozott: 2009.02.16. 19:58
Tartózkodási hely: Öttevény
Vételi telephely: Öttevény

román vétel

Hozzászólás Szerző: Sszilu »

Szaiasztok!
Hajnalban több csatornán fogtam a román TV 2. mûsorát:
C27. Nagyvárad, C30. Arad, C35.(? Gyuri! Nem tudod véletlenül, hogy honnan jött?), a mellékelt fotó a legjobb minõségben fogott aradi adóról készült. Többször jó minõségben jött még az FTV a boszniai Vlasicról, C29., a Vikom Kozaráról, a C37-en, és az Alternativna tv a C54-en.
Bihar hegyrõl pedig a 91.00MHz-en nagyon erõsen, rds-sel jött (még most is) a RRACTUAL, Szabadkáról a 101,1-en az RTS BG2, és Vlasicról a 97.00MHz-en a BHRADIO1.
Üdv.: Szilárd
Kép
Horváth Szilárd
Avatar
podapu
Hozzászólások: 1357
Csatlakozott: 2009.11.03. 10:26
Tartózkodási hely: Szarvas
Vételi telephely: Szarvas

TVDX-UHF

Hozzászólás Szerző: podapu »

Szia Szilárd.

Mivel nincs adat a Bihari Adótoronyról csak feltételezem hogy az lehet a C35/H TVR2 csatorna. A vételi irány egyértelmû és minden nap jó minõségben vehetõ. Ma reggel viszont ezen az adón 08 óra után adáskimaradás volt, csak beállító ábrákat sugároztak.

Kép...Kép...Kép

Kép...Kép

Üdv.:Gyuri
Válasz küldése